Životopis

Zdeněk Hanka, vlastním jménem Zdeněk Šťastný, se narodil 20. ledna 1956 v Uherském Hradišti a zemřel 31. ledna 2020 v Calgary v Kanadě. V Uherském Hradišti prožil dětství, nabýval vědomosti v základní škole, ale také se vzdělával v hudbě, učil se hrát na cimbál a získal zkušenost s divadelním jevištěm. V roce 1967 hrál ve Slováckém divadle jednu z dětských rolí hry Alejandra Casony Jitřní paní. Svou moravsko-slováckou zpěvnost si přenesl do Prahy, kde základní školu dokončil. Absolvoval gymnázium a vystudoval medicínu na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze.

Po studiích působil jako dětský lékař v Kadani, později po atestaci prvního stupně získal místo jako novorozenecký lékař v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí. Na jaře roku 1989 podepsal petici Několik vět a na přelomu osmdesátých a devadesátých let se aktivně účastnil demokratických proměn. V létě roku 1990 absolvoval vědeckovýzkumnou stáž na Universitě v Římě, orientovanou na imunologickou problematiku u novorozenců.

V roce 1991 byl jmenován ředitelem zdravotnického zařízení v rámci restrukturalizového OÚNZ v Praze 4 a v rámci programu HOPE byl vybrán na postgraduální stáž na University of South Florida ve Spojených státech. Po složení specializační atestace vyššího stupně vyučoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, na Střední zdravotnické škole a na Škole veřejného zdravotnictví. Jako externí poradce Ministerstva zdravotnictví se podílel na alokaci specializované zdravotnické techniky v České republice a současně se stal prvním prezidentem Asociace pro privátní medicínu APRIMED.

V souvislosti s privatizací zdravotnického zařízení, jehož byl ředitelem, se setkal s nátlakem vnějších subjektů a rozhodl se odstěhovat do Kanady. Zde prošel velkým množstvím profesí. Začal jako pomocný dělník v panelárně, později jako ošetřovatel v domově pro seniory, pak i jako řidič školního autobusu, navaděč na letišti a laborant. Přestože sám o svých kuchařských schopnostech žertuje, založil, vlastnil a úspěšně řídil v Calgary restauraci. To vše s cílem shromáždit finanční prostředky, aby mohl znovu složit všechny zkoušky k získání lékařské licence. Zkoušky složil až na opakovaný pokus. Vedle toho dálkově vystudoval na Villanova University v Pennsylvánii obor Project Management ve zdravotnictví. Medicínské profesi se věnoval jako záchranář a pohotovostní specialista v extrémních podmínkách kanadského severu. V současné době vyučuje budoucí záchranáře.

Literárně na sebe upozornil v roce 1989 sbírkou povídek z lékařského prostředí Lék pod kůží. V této době také vznikl literární pseudonym Zdeněk Hanka. Pod jménem Zdeněk Šťastný totiž publikoval jiný člověk.

Dosud vydal dvě povídkové sbírky (Lék pod kůží 1989, Vila v Rokli 1994), tři společenské romány (Kavárna 2009, Hedvábný řetěz 2010, Platina 2010), jeden román s autobiografickými prvky (Partitura pro srdce 2010), spolu s Jiřím Kuchařem vydal knihu rozhovorů s léčiteli (Léčitelé, jak je neznáte 1991), drobnou sbírku (Uspávanka 1992) psychologický román o lidských charakterech zasazený do extrémních podmínek severní Kanady (Severně od šedesáté páté 2013) a psychologický román z lékařského prostředí (Dopis do ticha 2016). V říjnu 2017 vychází v nakladatelství Alpress psychologický příběh Střípek malachitu. Další díla existují v rukopisech (Najdu tě, Zrcadlo v mlze aj.).

Zdeněk Hanka se také věnuje tvorbě pro děti. V roce 2013 vydal knihu Hry a hrátky se zvířátky, kterou ilustrovaly děti z Klokánku. V rukopisech existují tituly Když slunce spí, Horečka ostrova Zang, Fortissimo, Ploutve, křídla, kopyta Tajemství pod Duhovákem.

Ve svých literárních dílech většinou apeluje na společnost nebo na svědomí jedince. Věnuje se tématům, která tíží společnost a se kterými se člověk denně setkává a musí se s nimi vyrovnávat (šikana, lidská přetvářka, nevěra, sobectví...). Přesto jsou jeho díla naplněna láskou a pozitivní energií.

Kromě literatury Zdeněk Hanka maluje a hraje na několik hudebních nástrojů. V umění nikdy nezobrazuje to, co je viditelné na první pohled. Jeho krédem je myšlenka, že pointu, ať už výtvarnou nebo literární si každý člověk musí najít sám.

 

Na základě podkladů poskytnutých Zdeňkem Hankou sepsala Radka Jakubíčková (2017)

 

 

Leccos nám o něm prozradila Alena Blažejovská na vlnách Českého rozhlasu.

yes

Odkazy 

 Úryvek z knihy Lék pod kůží, povídka Hoďte na mě síť:

   Kroky patřící docentu Jirouškovi byly podstatně ráznější než ty, kterými se za chvíli šoural Vašek Müller. Jemně zaklepal na bílé dveře.

   „Dále,“ zapěl hlas, shodný s tím za zdí převlékárny. Vašek pomalounku otvíral dveře, vkročil na koberec a zase tiše zavřel. Docent Jiroušek seděl u psacího stolu, levou rukou držel cigaretu a pravou něco rychle psal. „Momentíček,“ utrousil.

   Vašek zřetelně slyšel mocné údery na vnitřní stěnu hrudníku.

   Teď položil šedivějící muž tužku na desku stolu a vyzval smutnou postavu: „No, pojďte blíž k dědkovi.“ Dva lidé v jedné místnosti; ten se zřetelnou převahou je v letech, pevným pohledem drtí nahrbeného mladíka s bezkrevnými rty.

   „Řeknu vám jen velmi stručně: Zapamatujte si dobře dnešní den. Dnes jste se velmi mnoho naučil, kolego, a vy víte, že nemyslím ten žlučník. Mluvte příště o lidech tak, jako by stáli za zdí naší převlékárny. Myslím, že mi rozumíte. Uvidíme se šestého února u zkoušky. Na shledanou.“

 

 

Time flies, but you are the pilot

 

Zdeněk Hanka

Zdeněk Hanka,  český spisovatel, pohotovostní specialista a profesionální instruktor, St. John Ambulance v Calgary v Kanadě.

Kniha návštěv

Marina napsal
Rada by som sa podelila o môj zážitok z prečítanej knihy Severně od šedesáté páté. Autor znova nesklamal. Dokáže veľmi strhujúco vtiahnuť čitateľa do príbehu, ktorý sa mu v tomto prípade podarilo veľmi pekne vygradovať. Vďaka nemu som sa úplne vcítila do toho, aké je to zostať úplne ticho a sám. Sám odkázaný na seba a technické vybavenie, ktoré nemôže zlyhať. Podarilo sa mu preniesť ma do záchranárskeho auta a všetko prežívať s hrdinom príbehu Richardom. Do momentu keď ste široko ďaleko sám. Nikto len vy a príroda. Vy a – 70 stupňov celzia vonku. Knihu som nedokázala odložiť z rúk až kým som ju neprečítala celú. Odkaz z tejto knihy je však ďaleko hlbší. Odporúčam prečítať každému kto i len trochu miluje literatúru. Myslím, že príbeh je vo veľkej miere inšpirovaný skutočnosťou v podmienkach na severe Kanady. Pán Hanka je pre mňa spisovateľ s veľkým S. Je to veľký človek, ktorý rozhodne má svetu čo povedať. Ďakujem.
Laurie McCane napsal
There are several writers, that I love. You've just become one of them exceeding my highest expectations. Your book Swing for the Heart is a masterpiece of literature, and I would like to read all of your books. Maybe this is why I'll start to learn Czech. You are an exceptional writer. Thank you, L.
Marcela Richterová napsal
Vážený pane Hanko,na úvod bych se chtěla představit a myslím,že postačí jen to ,když řeknu ,že jsem z Oseku nad Bečvou,ze třídy,kde na vás padla otázka ,jestli píšete jak Mozart ,nebo Beethoven. Vybrala jsem si knížku Hedvábný řetěz,který mě velmi silně poznamenal. Pamatuji si snad každý okamžik malé Naemy,která na svůj věk,pobrala víc rozumu,než leckteré malé dítě v její věkové kategorii. Přiznávám se ,že pro mě je nejtěžší,prokousat se úvodem,ale u téhle knížky to stálo opravdu za to. Když jsem dočítala poslední stránky,kde malá Naema ,měla hovor s Paní Sirou,hnaly se mi slzy do očí. Jen mě mrzelo ,že ten konec zůstal otevřený a tím to bych vás chtěla požádat ,jestli by jste nechtěl napsat pokračování malé hrdinky Naemy. Moc děkuji.Tahle knížka,mi otevřela oči a udělala hluboký šrám do mého srdce. Ještě jednou velké dík. S pozdravem M. a celá devátá třída.
Radka J. napsal
Pane Hanko, jsou knihy, které kolem člověka pouze proletí. Pak takové, jejichž slova se dotknou nitra člověka, pročistí jej a zmizí. A konečně takové, které se dotknou srdce a posunou člověka v životě dál. Zůstane po nich stopa. To proto, že jsou psány srdcem. Sem řadím Vaše knihy. Četla jsem jich zatím jen pět, ale každá mě velmi silně oslovila. Děkuji.
Věrka Fabiánová napsal
Vyluštění kvízu z oddílu Otázky, úvahy...naživo / Haló člověče / Kdo je kdo - Najdi pět rozdílů: 1) Zdeněk Hanka si při výkonu zpívá, Sisyfos nadává 2) Zdeněk Hanka ví, že takto by nikam nedošel, Sisyfos znovu a znovu jde cestou omylu 3) Zdeněk Hanka hledí vpřed, Sisyfos civí do země. 4) Zdeněk Hanka přinutil sám sebe, Sisyfos byl přinucen. 5) Zdeněk Hanka má lepší slipy než Sisyfos.
Cindy Jensen napsal
Capek, Hasek, Kundera, Havel are writers who co-determine the direction of World literature and elevate it. Zdenek Hanka is one of them and Swing for the Heart is proof
Lenka Majerová napsal
Knížky si velmi pečlivě vybírám. Knihu Severně od šedesáté páté mi doporučila kamarádka a moc dobře udělala. Vymykáte se šedivé nabídce "literatury", která se v současnosti lisuje jako na běžícím pásu. Jste totiž skutečný spisovatel. Za padesát let budete v učebnicích mezi největšími klasickými autory.
Míla Novotná napsal
Milý pane Hanko, mám ráda Vaše fejetony (Blog). Je z nich zřejmé, že musíte být dobrý a moudrý člověk. Navíc se mi líbí Vaše čeština. Proto i Vaše knihy zůstanou trvalou součástí hodnotného literárního fondu a jejich čas teprve přijde, protože míří dopředu. Až poletíte zase do České republiky, prosím Vás, dejte vědět předem s náležitým předstihem, pokud to bude možné, a na této stránce. Ráda přijdu na jakýkoli Váš literárně diskusní pořad. Jste výjimečný člověk.
JStraka napsal
Je to pokaždé ztráta pro Českou republiku, když ji musí opustit schopní, vzdělaní a talentovaní lidé. Je to o to smutnější, že se snaží vytvořit dobré jméno své zemi ve světě a přitom v Česku jsou víceméně ignorováni. Spisovatel Zdeněk Hanka je toho živým příkladem. Přeji Vám, pane Hanko, abyste se svého docenění dožil Vy a ne až Vaši vnukové.
LidaP napsal
Viděla jsem Vás v pořadu Všechnopárty. Miluju Vaše knihy a teď jsem se přesvědčila, že jste skvělý a velmi pohotový společník. Vím, že jste napsal mnohem více knih, než kolik se jich vydalo. Myslím, že jste hanebně nedoceněný spisovatel. Tak už to u nás bývá.
Napište číslo 100 slovem
Stránka: 1234