Queen & Adam Lambert

Zdeněk Hanka » Blog » Queen & Adam Lambert

27.6.2014, Zdeněk Hanka

Vidět živě Queen, to je samozřejmě událost životní. Slyším už ty brumlavé hlasy, které mohou vznášet námitky v souvislosti s absencí Freddie Mercuryho.

Jenomže v případě Queen došlo k něčemu skutečně nebývalému, epochálnímu a nadčasovému. Ale postupně.

Oba dva muzikanti se setkali s Adamem Lambertem při soutěži American Idol. Ostatně jeho účast byla nepřehlédnutelná už tam. 

Queen s Adamem Lambertem letos rozjeli koncertní šňůru, která intenzivně a v rychlém sledu spojuje významné kotevní body na mapě Kanady a Spojených států. Takové turné by se mohlo zdát jako standardní plán hudební skupiny. Především však je třeba předeslat, že řeč je o skupině Queen, která vyčnívá vysoko k rockovým nebesům, podobně jako zaťatá pěst rozkročeného Freddie Mercuryho. 

Na pódiu sportovní haly nabídli všechno to, čím se dávno proslavili po celé planetě. Zdravě zápalnou náladu, prostor nabitý do poslední molekuly kvalitním rockem, špičkovou a neomylnou instrumentaci. Bez přestávky a s plným nasazením odevzdávali své výkony Roger Taylor i Brian May. Stále ti dva, kteří stáli u zrodu Queen v roce 1970. To co pak následovalo na světových pódiích, postupně jejich vstup mezi ‘100 nahrávek, které změnily svět‘, mezi ‘100 nejvýznamnějších britských rockových alb všech dob‘, přes všechny světové stadiony až po legendární koncert ve Wembley v roce 1985 – jistěže ten koncert máme na DVD - se stalo obecně respektovanou kapitolou v dějinách moderní hudby. Necháme však na odbornících, ať jmenují ty milníky. 

Nás na koncertě zaujalo kromě těch klasických ‚kvínů’ z dob našich gymnaziálních a pozdějších ještě něco jiného. Člověka nutí k zamyšlení jejich vyrovnávání se s odchodem Freddie Mercuryho v roce 1991. Vlastně ta umělecká a osobní bolest se musela kupit už od posledního společného koncertu v roce 1986. A dnes, v roce 2014 na ozářeném jevišti, zase stojí týž Brian May, už bělovlasý a za bubny pán v důstojných letech Roger Taylor. Tentokrát s nimi společně vystupuje daleko mladší Adam Lambert. Stojí zde jako plnohodnotný zpěvák, který rozhodně ke Queen patří. Nádherně zpívá a všem v hledišti bylo zřejmé, že úkol nemá snadný. Jeho hlasový fond a extravagantní osobnost ale požadovaná kritéra splňují. Ano, Queen žije. Ostatně sám Brian May někde na jiném místě řekl, že jde o velmi závažnou výzvu, ale on je přesvědčen, že Adam Lambert by stvrzení Freddie Mercuryho získal.

Koncert byl rockový, tak jak má být. Nedokázal ale skrýt i notu dojemnou, to tehdy, když na zadním plátně se střídaly fotografie Freddie Mercuryho a Brian May si utíral oči. Právě tak ve chvíli, kdy na akustickou dvanáctistrunnou kytaru na forbíně překrásně hrál Love of my Life a záběr se pak přenesl na zadní plátno, kde v písni pokračoval Mercury. Krásný a velmi upřímný okamžik o sdíleném štěstí prozradil moment, kdy Brian položil o dvě generace mladšímu Adamu Lambertovi hlavu na rameno. Když se Lambert postavil pod zadní obrovské kruhové projekční plátno s Freddie Mercurym a vedle plochy za sebou vztyčil paži, všichni tu štafetu pochopili a přijali. 

Generace spojila muzika, v kapele Queen se zřetelně všichni mají rádi a váží si sebe navzájem. Vyzařovalo to z každé jejich písně. Oba téměř sedmdesátiletí rockeři byli velice skromní, až plaší a bez nadsázky a nadnesených slov zviditelnili symbol, který na svých koncertech sdělují a šíří mezi posluchače. Významnější, než jsou konkrétní skladby. Made in Heaven? Možná.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem
Janimi - 13.6.2017 10:15
Veľmi dobre a pekne napísané , turné bolo perfektné a Adam to zvládol po boku Briana a Rogera taktiež perfektne !!!!!! :-)
Odesláno z IP: 178.41.6.242
Autor - 13.6.2017 10:15

Poslechněte si Queenie  :-)

Odesláno z IP: 80.243.103.234