Vánoční přání

Zdeněk Hanka » Blog » Vánoční přání

23.11.2014, Zdeněk Hanka

Venku chumelí, na okolních vilkách a na jehličnanech v zahrádkách svítí barevné žárovky, odněkud zvoní rolničky a z rádia je slyšet hlas Franka Sinatry. Zpívá podmanivé vánoční melodie a přenáší tím hřejivou laskavost do domovů, kde v krbu praská borové dřevo a voní linecké pečivo. V klidu a příjemném rozpoložení se v myšlenkách vracím ke calgarským vánočním trhům. 

Znovu vidím stromy, bohatě poseté zelenými a červenými žárovkami, instalovanými čistě pro radost a potěšení. Trhy i letos nabízejí tu náladu a duch společné soudržnosti a měkkých srdcí. Otevřená ohniště, kolem nichž si společně hřejí ruce a něčemu se smějí mladá Asiatka s postarším černochem, pravděpodobně jazzovým muzikantem. Každý z nich drží hrnek kouřícího čaje. Odněkud voní perník a svařené víno a od jednoho ze stánků přichází čtveřice zpěváků v kostýmech. Zpívají jemně a skvostně klasické vánoční koledy. Uvnitř vytápěné haly, která jinak slouží jako jízdárna závodiště Spruce Meadows se lidé na sebe usmívají a volným krokem přecházejí od jedné rukodělné nabídky ke druhé. Vedle keramických výrobků a pletených svetrů s norským vzorem stojí nabídka ručně vyráběných rukavic, korálků, také včelího medu a koření do svařeného vína. Zcela jistě jde o večer splněných přání. Dívám se, jestli nepřeletí kometa, protože bych určitě své přání vyslovil. To přání stále chovám v sobě a čekám na tu kometu. Zavřu tedy oči, poslouchám píseň Franka Sinatry a myslím na to své přání. 
Patří těm, kteří žijí na druhé straně Atlantiku. Když se budu soustředit, vím, že se vyplní. Ať tedy nejen v době vánoční, ale natrvalo stane se vstřícnost a upřímný úsměv přitažlivou normou. Pomluvy ať shoří na popel. Pichlavost v řeči, zraňování slovem ať zajde na úbytě. Podaná ruka ať znamená dodržený slib, vyslovení přátelství a podporu dobrého činu. Ať nevraživost, zlomyslnost a závist vyvanou do nenávratna. Přeji lidem v té malebné zemi, aby podvod a násilí byly zdravým rozumem odsouzeny a zavrženy. Ať obyčejná slušnost, touha po pozitivních a pěkných hodnotách, které nelze měřit penězi má navrch a stane se kódem a jazykem mezi lidmi. Zajímavá knížka, přívětivý obraz, inspirující divadelní hra, hodnotný film, chytlavá melodie ať znamenají víc, než objem peněženky. Pravda ať má větší cenu než lež a je přijata jako pravidlo, ať láska má i nadále více síly než nenávist. 
Frank Sinatra zpívá další písně a já uvažuju o tom, zda je skutečně potřeba zázračné komety, aby se to přání splnilo. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem