A co by se stalo, kdyby...

Zdeněk Hanka » Blog » A co by se stalo, kdyby...

3.7.2015, Zdeněk Hanka

 Do témat politických se pouštím nerad. Ta zdrženlivost je dána tím, že jsem daleko a ten obraz, který vidím, je v příliš velikém rámu. Mohou mi pak uniknout důležité podrobnosti. Kromě toho je možná laciné vypouštět bubliny s myšlenkami z dálky zpoza vod.

Pan prezident Zeman mi k tomu dal však příležitost. Proto promluvím přímo k Vám, pane prezidente.
Pomíjím teď Vaše hodnocení čínské totalitní nebo ruské expanzivní politiky, pomíjím i Váš slovník. Vulgarismy čili koprolálie ale prozradí o člověku víc, než byste věřil.
 
Mám pro Vás výzvu.
V tlustém křesle vysokého úřadu, jakým nesporně úřad prezidenta republiky je, podřimuje virus. Jedni jsou proti němu imunní, jiné nakazí. Jsou možná i takoví, kteří si do úřadu virus už přinesli. Choroba není na první pohled viditelná, její známky se projeví teprve až když státník promluví.
Dočetl jsem se, že jste se nedávno účastnil mítinku v Havlíčkově Brodě, kde vystoupila žena se vzdorným provoláním na transparentu, řkouc, že se stydí za svého prezidenta. Je velmi typické pro virus, o kterém je řeč, že vloží do úst zasaženého politika slova, která takovou ženu shodí. Zmínil jste, že se rozvádí a jako taková má pocuchané nervy a chová se jako nepříčetná a v souvislosti s jejím vnitřním rozrušením Vás tedy napadla. Zneužil jste její osobní trampotu, po které Vám, když laskavě dovolíte, nic není, a zcela pominul, že k tomu studu za Vás může mít důvod. Jestlipak jste zaznamenal, že ti, kteří se někdy v historii postavili nedemokratickému monarchovi byli označeni za pomatence a lidi nesvéprávné? Příkladů je mnoho, tím zřetelným je třeba tragická statečná smrt Jana Palacha, označená tehdejší mocí za skutek duševního zbloudilce.
Proč jste řekl, že v každém městě mají obecního blázna? Přestaňte urážet a shazovat lidi, kteří s Vámi nesouhlasí. Musíte přece vědět, kam vede atmosféra strachu.
 
Dále virus dokáže vytvořit obraz odporu takový, v jaký autokrat doufá. Co Vy sám byste si myslel, kdyby někdo vyhodnotil mítink jako souhlasný a podpůrný v počtu patnácti set lidí s pouhými třemi až čtyřmi lidmi, kteří nesouhlasili? Dříve se mluvilo o několika pomýlených jedincích. Nebo jsem teď něco zkreslil?
 
Mířím ale k článku, o němž tvrdíte, že jste četl. Pane prezidente, virus Vás má ve své moci. Jde o ješitnost a nedotknutelnost. Uvědomte si, že jste prezident země a vytasit neověřené obvinění je právě v takovém křesle velice nebezpečné.  Nelze zbrkle obvinit například Českou televizi ze lži, prostě proto, že se něco právě domníváte a Vaše informace jsou neověřené a emotivní. V tomto případě jste se omluvil, protože prostě nelze před zraky všech tvrdit o zelené barvě, že je červená.
 
Ješitnost je nebezpečná bludička, která vede k tomu, že člověk má pocit neomylnosti a projevy nesouhlasu pak vnímá jako osobní útok, který je třeba si dlouho pamatovat a trestat. Bludička ale krouží nad močálem zvaným směšnost a neúcta.
 
Mohu říct, že bych si Vás začal snad víc vážit, kdybyste vystoupil a pronesl: 

„Myslím, že jsem si to nějak popletl a s něčím pomíchal a získal mylný dojem, že Ferdinand Peroutka kritickou větu napsal. Je to moje chyba a já se za to omlouvám jak vám všem, tak především památce Ferdinanda Peroutky. Vypadá to, že nic takového nenapsal. Moje ješitnost tak zaměstnala, také rozčílila i pobavila spoustu lidí a je mi to trapné. To víte, všichni jsme omylní, ale já si uvědomuju, že v úřadě prezidenta musím být ostražitější ve svých prohlášeních. Beru také zpět svou fanfarónskou finanční nabídku, který byla emotivní snahou dosáhnout důstojnosti a věrohodnosti. Uznávám svou chybu.“

Tak nějak by vypadal boj s virem.
Věřím, že docela jistě přejete své zemi, aby získala dík Vaší osobnosti v úřadu prezidenta republiky takovou prestiž a respekt ve světě, jaké dobyla koncem roku osmdesát devět a na počátku devadesátých let. Právě tehdy Česká republika byla vnímána v celém kulturním světě jako velmoc v oblasti lidských práv, obhajující pravdu a lásku, se smyslem pro zdravý a neponižující humor, země kulturní a nekonfliktní.
Jsem si jistý, že se také hlásíte k těmto pozitivním nadčasovým hodnotám.
Tedy, dokážete pronést bez jakéhokoli urážejícího doplňku tu prostou pravdu?
Dokážete být gentleman?

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem