Dobře nebo špatně?

Zdeněk Hanka » Blog » Dobře nebo špatně?
21.7.2015, Zdeněk Hanka

Bylo zaznamenáno tento týden a oběť můžeme vyhodnotit jako smolaře. Ale ta událost si spouští širší ozvěnu. Tedy Donald Ryding z Leasowe se začal potýkat se zdravotními potížemi. Jako dbalý manžel se tedy zavázal k dodržení zákazu kouření a své dobré ženě Julii slíbil, že už si nezapálí, s cigaretami že skončil a hotovo. My už ale víme, že Bůh nejenže má smysl pro zápletku a tresce ty, kdož toho zasluhují. Má také smysl pro humor.

Donald právě vychutnával svůj zakázaný kouř za rohem svého domu, byv si jist, že nebude polapen. Míjel ho vůz společnosti Google Map, který právě pořizoval snímky k obecné orientaci a osvětě. Na odměnu za svůj záporný skutek pan Donald Ryding nečekal dlouho. Byla to jeho žena, která ho usvědčila z nepravosti prostřednictvím záběru jejich domku objektivem zmíněné společnosti. Kuřák Donald Ryding se tedy takto dostal pod lupu obyvatel celé planety.
Zdá se, že pláštík anonymity a všeukrývající mlhy odplouvají do minulosti. Právě v těchto dnech běží v televizi upoutávka na zvláštní nabídku nové technické vymoženosti. Na obrazovce svého telefonu si promítnete z kteréhokoli místa na světě, co se právě děje tam či onde, tedy tam, kam jste si umístili drobné očko. Drone vás zase spatří v okamžiku, kdy v intimitě vlastního pozemku nebo na pláži vyhrazené vyznavačům slunce odevzdáváte své tělo paprskům letního dobrodinní.
Ty naléhavé otázky nelze zadržet: Kudy dál? Ano nebo ne?
Dovolím si pohled ke břehům vzdálené budoucnosti. S rozvíjející se technologií se tábory odpůrců i příznivců budou štěpit v tak ostré hranici - až splynou jeden v druhý.
Předvěký člověk se ptal podobně. Nůž ano nebo ne? Oheň ano nebo ne? Peníze ano nebo ne? Fotografie ano nebo ne? Atom ano nebo ne?
Ostatně i papír a pero mohou být užity tak či tak, záleží na účelu a použití, na osobě, která jimi disponuje. Nůž, leží-li na stole není nástrojem ani zla ani dobra.
Neviním drone, neviním ani ono ostražité a stále bdělé očko přimontované k nemovitosti. Ostatně drone může rychle doručit lék.
Pomiňme teď smolaře kuřáka pana Rydinga a dopřejme mu jeho drobný hřích.
Troufnu si však odhadnout, že po uzavření nezbytných legislativních a etických disputací jednou bude každý novorozenec vybaven identifikačním čipem. Spolu s tou vizí nabízím pole k úvahám. Ptám se teď tebe, zlosyne, který právě unikáš před spravedlivým trestem, přepadnuv benzínovou pumpu: Toužíš po takových čipech, které tě naleznou ať jsi kde jsi? A tebe se teď ptám, maminko, které se včera ztratilo batole: Přeješ si, aby tvé dítko právě v tuto chvíli mělo lokalizační čip?
Ne nové technologii, ne civilizačním nástrojům, nýbrž zlým úmyslům, zlým skutkům, zlým lidem je třeba se bránit. Proto je nutno jít dál ve vývoji a rád pro ten vývoj hlasuji.
 
Tady se opírám o slova klasika:
 
Je strašný blesk nad suchým chvojím,
jsou hrozné noci vprostřed lesů.
Když dravci křičí, já se třesu
- však lidí, těch se nejvíc bojím.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem