Elixír z jeviště

Zdeněk Hanka » Blog » Elixír z jeviště
3.2.2016, Zdeněk Hanka

Pokud by se podával právě takový nápoj pravidelně a každému, všichni bychom se cítili příjemně opilí. Neškodně a zdravě a přitom nakažlivě. Píšu o velmi neobvyklé inscenaci muzikálu Grease (Pomáda). Neobvyklé? Vlastně velmi neobvyklé, unikátní a vpravdě neobyčejné.

Po známé matérii sáhli američtí tvůrci a pustili ji do éteru na obrazovky naživo v přímém přenosu poslední lednovou neděli. Na tom by snad nebylo ještě nic tak zvláštního. V případě uvedeného představení však šlo o televizní adaptaci, která se rozběhla současně v několika ateliérech kalifornských studií Warner Brothers a také mimo ně, přímo v exteriérech. Diváci, kteří byli přítomni na místě, nebyli vyloučeni z obrazu. Tvořili nenásilnou kulisu, takže nálada ze scén se přenášela bezprostředně do hledišť okolo.

Je spravedlivé vzpomenout, že k podobnému odlehčenému dramatickému útvaru sáhl Vladimír Sís při filmové adaptaci Balady pro banditu. Možná i proto Balada zůstává legendou české kinematografie.

Při vysokém hodnocení inscenace Pomády se nabízí snadné shození faktem, že kalifornská filmová studia mají silné finanční zázemí. Tu podstatnější roli však viditelně sehrála chuť spontánně se pobavit. Skvělá nálada z jeviště nakazila nejen přítomné publikum, ale právě tak i diváky u televizních obrazovek, kteří živé vysílání sledovali.

Roli půvabné Sandy bezchybně odevzdala Julianne Hough a po její bok režisér Thomas Kail do role Dannyho Zuka postavil Aarona Tveita. Divák právem očekával, že všichni budou zpívat a tančit bezchybně. Tady ale navíc ze všech vyzařovala upřímná radost a požitek z muzikálu. Během přesunů z jeviště v ateliéru na jiné jeviště mezi jiné kulisy nebo do exteriérů se herci a zpěváci viditelně bavili, užívali si ten společný zážitek. Všechno v živém záběru, v jednom tahu. Na obou stranách pomyslné forbíny všichni zářili nadšením a sdíleli výbornou náladu.

Třebaže do scénáře nečekaně zasáhl déšť, nikoho to nezaskočilo. Naopak stal se součástí děje. Těžko říct, zda nejvyšší kartou byla profesionalita všech výkonů, spontaneita, dynamika inscenace v podobě neskrývaných přesunů nebo vyvolání příjemně sladké atmosféry klasického filmu s Olivií Newton-John a Johnem Travoltou. Skvělý večer, tak je to. 

Tvůrčí tým zasáhla i smutná událost. V předvečer premiéry muzikálu herečce Vanesse Hudgens, představitelce Betty Rizzo, zemřel otec. Tisk zaznamenal sympatizující a podpůrné semknutí všech okolo herečky. Vanessa ale v sobě dokázala potlačit bolest a podle svých slov naopak obrátila všechny emoce ve prospěch společného představení.

Pomáda naživo předala přes televizní obrazovku elixír, poselství dobré nálady a blízkosti lidí, spojených výbornou muzikou a klasickým příběhem romantické lásky. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?