Konečně tomu rozumím

Zdeněk Hanka » Blog » Konečně tomu rozumím
28.5.2016, Zdeněk Hanka

Není to dávno, co jsem pohlédl do zrcadla doby, abych se setkal s námi samotnými v době těch let sedmdesátých. Kotlety jsem oholil, dlouhé vlasy upravil a rolák hodil do garáže k leštěnce na auta. Místo toho se rozhlížím kolem sebe.

Všude je IKEA a své zboží nabízí tedy i zde. Pokaždé je to příjemné nahlédnutí do Evropy, i když ta se tady nabízí v přestrojení. Teprve když je evropský duch přetlumočen do jazyka javorového listu, je navštívenka přijata. A právě tady hledejme inspiraci, ten pověstný hybný kamínek či semínko, k odhalení výměny epoch.
Jsme u koberců.  Dříve nám záleželo na tom, aby koberec byl snadno ošetřovatelný, měkký, aby dotvářel útulnost prostředí a podtrhl umělecká dílka v obydlí. Co však vidím dnes? Nabídka koberců se změnila. Jeden na druhém leží „buklák“, právě takový, jaký známe z dob prostých bez blahobytu. Tepich, který se po tisícerém vyklepávání prodřel a vydrolil svou strukturu chabého útku s osnovou natolik, že nezbylo, než jej vyhodit. Tedy takový koberec je v nabídce, s cenou náležitě pyšnou. Vždyť jde o módní trend, kdy patina dělá dojem staleté omšelosti, ačkoli ve skutečnosti jde o výrobek právě dovezený z výrobny, který snad dokonce byl ručně zhotoven. Tam mu dali co proto, hned jak byl utkán.
Pokud bych chtěl jí s dobou i ve věci účesu, musel bych zajít ke kadeřníkovi specialistovi, nejlépe do kadeřnického studia. Můj řídký pokryv lebky několika jednotlivými šedinami by museli rozcuchat tak, aby rozhodně nedělal ukázněný dojem. Jako školáka mě dospělí častovali výtkou, že mě česal vítr. To tehdy, když jsem se vracel uřícený na kole domů s kalhotami potrhanými. Ten účes by dnes byl velmi nákladný, vlasy trčely tam i onde, do stran i dopředu a vzhůru nezkroceny. Jen šílenou klukovskou jízdou na kole nebo v kadeřnickém studiu lze dosáhnout takového efektu.
Potrhané kalhoty? To pak následovala záplata a pokárání za páchání škod, jejichž náprava stojí peníze. Hodnocení vyústilo v slova drant nebo trhan. Jenomže dnes se takové kalhoty těžko shánějí. Džíny, tedy ty nejlepší, se prodávají roztrhané, zaplátované, vydřené, vyšisované, zkrátka obnošené.
Nový předmět je tedy hanebně nemoderní. Koberec ať je vyrudlý a prošlapaný, vlasy nákladně rozčepýřené a oděv jako po rvačce s krokodýlem.
Jakou hlubokou filosofickou metaforu sleduji v tomto případě? Jaké nadčasové sdělení posílám příští generaci? Vůbec žádné, jen mám radost, že jsem opěšalý životem, otlučený a pokrytý jizvami. To mi totiž zaručuje, že jdu s trendem doby.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem