Víc, než jen zpráva

Zdeněk Hanka » Blog » Víc, než jen zpráva
4.9.2016, Zdeněk Hanka

Novinové zprávy sdělují mnohem víc, než jen informaci o události a nejsou pouze sterilní výpovědí o něčem, co stojí za zveřejnění. Novinové zprávy nabízejí pohled na společnost nejméně ze tří úhlů.

Čtu si zprávy ze světa jednak z kanadských zdrojů a také z českých. Nechtěl bych přímo vedle sebe položit to české a kanadské pozorování, abych srovnával. Chybí mi objektivní měřítko, srovnatelné vzorky a postrádám i metodu, která by takové srovnání ospravedlnila. Přesto osobní závěr vyvodit mohu, ačkoli se omezím jen na české zpravodajství.
Jednou z výpovědí, kterou z publikovaných zpráv vyčtu, je obraz společnosti. Celkový součet nabízí několik odstínů. Jako zřetelné zářící body vystupují úspěchy technologické, vědecké a umělecké. To je dobré a tyto majáky nesmí být přehlédnuty, protože svítí až za hranice země. Na druhou stranu je skličující rozsah neblahých zpráv o podvodech, násilí a agresivitě. Takové činy vrhají každou, tedy i českou zemi zpět do nezralosti.
Pak ještě zpravodajství vypovídá o jiné tváři společnosti. Otázkou totiž zůstává, jak odpovídá poměr dobrých ku špatným událostem ve společnosti poměru dobrých ku špatným zprávám. Je tento poměr shodný, nebo bychom odhalili tendenci k informování o událostech negativních, nepříjemných a špatných? Pokud bychom takový nepoměr potvrdili, pak bychom se museli zeptat, proč to tak je a komu to je k dobru.
Chci se ale zamyslet nad třetím pozorováním, možná nejpodstatnějším. Mám na mysli vnímání ze strany čtenářů. Právě to je nejvěrnějším obrazem společnosti.
Mezi řadou jiných událostí jsem se dnes dočetl, že historický automobil značky Tatra 97 se stal v Ostravě cílem zloděje. Ten pronikl do garáže a z vozu starého bezmála osmdesát let demontoval řadu součástek, které ukradl. Majitel restaurovaného a původně pojízdného veterána škodu odhadl na několik set tisíc.
Zloděj uloupil velmi specifickou zadní kapotu motoru, tachometr značky Brichta, chromovaný klakson Bosch, zpětné zrcátko, kruhový kanystr a částečně také přední nárazník.  
 
To je nesporně hanebný čin, hrubé znehodnocení technického exponátu, plivnutní na něčí práci a protizákonný skutek, bezpochyby zasluhující odpovídající trest.
Pak jsem se začetl do diskuse.
Některé příspěvky jen krátce pobyly na diskusním fóru a pak byly staženy. Před tím, než zmizely, četl jsem například od jednoho čtenáře na adresu zloděje:
... v takových případech schvaluji právo šaria a rozporcování ...
... usekat prstíčky... (ano, ta perverzní zdrobnělina tam skutečně byla.)
... usekl bych mu ruce...
A proč bych neuvedl jména, když se objevila veřejně v diskusi.
Čtenář Lubomír Vrtal doporučuje: ... nicméně až ho chytí, tak taková úprava fasády takovým vždy jedině prospěje.
Pan Tomáš Martínek: ... na tyhle šmejdy bych doporučoval středověké tresty... pokud by si pamatoval, že ho zavřeli na několik let do kamenolomu, kde musel makat a dostával k jídlu jen chleba, tak by to třeba už znovu neudělal
Pan Jiří Kocourek soudí: ...takže ke GSM alarmu ještě pistol a zloděje na místě činu buď zajistit a když nebude poslouchat, tak odstřelit jako krysu, kterou bez pochyby je...
Diskutér Martin Hokr věří: ...kdyby se ty “hnacky” sekaly, to by klesla trestná činnost... (myšleny jsou nejspíš hnátky)
Pan Vítězslav Schmitt má jasno: ...v takových situacích si přeji, aby u nás platilo právo šaría...
 
To opravdu mají dobrotiví Slované z České kotliny v sobě takový přetlak agresivity a brutality? Tolik žízně po krvi? Takto se formuje česká společnost? Cítil jsem potřebu vyjádřit se a napsal k tomu svůj příspěvek:
 
Čtu si diskusní příspěvky a ptám se, co v těch lidech je? Polámat ruce, useknout prstíčky, useknout ruce, rozporcovat, upravit fasádu,...
Vy, kteří jste to napsali, máte pocit, že jste mentálně v pořádku?
Což tak toho zloděje potrestat podle platných zákonů?

 
Stalo se něco, co jsem věru nečekal. Pan Mirek Tureček mi bez rozpaků tykal a odepsal:
 Ty "platne zakony" si akorat strc za klobouk anebo pichni (doplnit)...
Vida, už jsem dostal radu.
Pan Tomáš Tatíček mě asi taky zná osobně, když mi píše: Když lidi vidí, že ty platný zákony jsou pro zloděje apod. k smíchu, tak se nediv.
Pan Jiří Engliš mi s drobnými gramatickými chybami píše: Tento zmetek napáchal sice škodu ve výši několika set tisíc korun, ale ve skutečnosti je to škoda jen těžko vyčíslitelná. Takového činu jsou schopni jen příslušníci úplné lidské spodiny, která nemá sebemenší zábrany. Docela chápu reakce diskutujících. S nenapravitelnými zločinci se stále jedná zbytečně změkčile. A oni jsou si toho dobře vědomí a zneužívají přehnanou humanitu, kterou trestní zákonník poskytuje.
Pan František Luft má už doma připravené i nástroje: To je volání po zpřísnění zákonů. Dřív se věšelo, nebo se sekali ruce. Žijeme v trochu moc změkčilé době.
Odpustíme mu to měkké i, je to pravděpodobně změkčilou dobou.
Pan Martin Kadlec ví patrně lépe než já, jak bych se zachoval já: … vám asi ještě nic neukradli cennýho. To byste jim pak chtěl useknout ruce taky.
 
Za svůj diskusní příspěvek, který volá po civilizovaném zákonném postupu, jaký předpokládám v moderní společnosti, jsem si vysloužil dvacet osm minusek a čtyři plus. Tedy sedm ku jedné.
 
Nevolám po beztrestnosti, nechci, aby ten zloděj unikl trestu. Obávám se však zvrhlé touhy po násilí, zhlédnutí se v krutosti, zfanatizovaného davu, který se vymkl zákonnosti. Kdo zde ztratil soudnost do větší míry? Zloděj, který se v temnotě noci vydá ukrást tachometr značky Brichta, anebo ten, který chce usekat prstíčky a rozporcovat? Nezákonná společnost je nemocná a je nebezpečná sama sobě. Slepota davu je krokem ke zfanatizování. Zákony si zavedla společnost, která chápe potřebu norem jako nezbytnou podmínku zdravého vývoje tím, že dokáže pojmenovat nepravost a dokáže ji příslušně potrestat. Ignorování zákonů vrhá národ zpět do doby pěstních klínů.
Redakce iDnes příspěvky roztřídila, posoudila a některé z nich stáhla. To proto, aby nebyly vidět. Je však třeba vědět, že čtenáři, kteří je se zrůdnou brutalitou napsali, ti zůstávají někde mezi lidmi. Chodí do práce, cestují vlakem nebo tramvají, chodí na rodičovská sdružení.
Mám se rozepsat o srovnání, které jsem zmínil úvodem?

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem