Co vzkázal Leonard Cohen

Zdeněk Hanka » Blog » Co vzkázal Leonard Cohen
10.11.2016, Zdeněk Hanka

Když si zastíníme oči dlaní a podíváme se daleko, daleko po našich vlastních kolejích, v případě některých úseků zvážníme. To tehdy, když Její potřeba zanikla nebo byla přehlušena a přebita. Dobrou zprávou však zůstává, že většina z nás Ji potřebuje jako kyslík. Ne však všichni si jsme Její nezbytnosti vědomi. Ještě méně je těch, kteří to dokážou říct nahlas a navíc, tak hezky. 

Mluvím o Lásce. Klasik dokáže promluvit jako třeba George Gordon Byron – Láska si najde cestu tam, kudy se i vlci obávají jít za kořistí.  Ta věta obsahuje mnohem víc, než jen prosté měřítko. Umělci jako John Lennon a Paul McCartney, vědí, že jediné, co potřebuješ je Láska. Můžeme takto mluvit o sochařích, malířích, hudebnících, těch, kteří vědí, že bez Lásky by svět potemněl a zamrzl. Tehdy stejně jako dnes. Současný film Láska nebeská (Love Actually) vyjádřil tutéž esenci života po svém a právě tak naléhavě. Stane se, žel, zcela výjimečně, zvláštním řízením v tuhém období absence Lásky, že i do politiky vstoupí někdo, kdo hodnotu Lásky zná.

Do této noblesní skupiny umělců, kteří naléhavě sdělují, že Láska je tou pozitivní hybnou silou, patří i Leonard Cohen, básník, kterému lidé rozumějí právě proto, že Lásku palčivě potřebují. Leonard Cohen Lásku srovnává se silou rakety stoupající vzhůru do oblak, podle něj lékaři mohou pracovat dnem nocí, lék na Lásku nenajdou, na Lásku lék není.

Vstoupíme-li hlouběji ke Cohenově poezii, najdeme i notu na první pohled skeptickou. Zpívá, že všichni to vědí, že kostky byly rozhozeny a každý drží palce těm svým, každý ví, že válka skončila a ti dobří prohráli, boj všechno napravil, ale chudí zůstali chudými a ti bohatí zůstali bohatými. Každý ví, že do lodi teče a že kapitán lhal, každý cítí to zklamání, stejné, jaké cítil už otec nebo jako když vám umře pes. Každý myslí na svou kapsu, všichni by chtěli mít bonboniéru a růži na dlouhém stvolu, každý to ví. Právě tam, kde Leonard Cohen vnímá bolest současného světa volá po potřebě Lásky, která svět může vyvést ze začarovaného kruhu.

Leonard Cohen sám je muž velmi citově založený. Dokládá to jeho vyznání své, nikdy nenaplněné, lásce Suzanne Verdal. Ta tehdy milovala věhlasného sochaře a mezi Cohenem a ní nedošlo nikdy ke sblížení, jaké si představoval básník Cohen. Verdal byla bezesporu nevšední žena, která žila svými rituály, od podávání zvláštního čaje až po společné toulání se Montrealem po březích St. Laurent. Způsob, jakým Cohen sdělil své pocity a nestyděl se je zveřejnit dokazují, jak významnou úlohu hraje v jeho životě Láska.

Cohenova tvorba si získala generace posluchačů především proto, že stojí na straně Lásky, třebaže často popsané hořce a s bolestí. Je tím blízký každému člověku, který je vybaven zdravými emocemi. Vedle toho chytlavě dráždivá melodika, nenapodobitelná barva hlasu a charismatický přednes vtáhnou do koncertních síní posluchače každého věku. Po prožitku Cohenových písní lze vnímat tu proměnu vnitřního naladění směrem k vyrovnání a laskavé pohodě.

O Leonardu Cohenovi píšu v přítomném čase. Proč, to je zřejmé.

Ať tedy, parafrázováno, láskyplný duch jeho písní povstane, čistý a svobodný, ať je štítem proti nepřátelům. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?
Radka J. - 13.6.2017 10:15
Nádherné. Plné bolesti, ale bez bolesti láska není.
Odesláno z IP: 86.49.151.129
Zdeněk Hanka - 13.6.2017 10:15
Děkuju za hezký komentář. Vlastně jde jen záblesk z Cohenova života. Možná se málo ví o tom, že Leonarda Cohena okradl jeho vlastní manažer, který umělci zpronevěřil pět milionů dolarů. Píseň, při které mrazí vychází z Cohenova seznámení se s strašlivou perverzností, o níž se dověděl v souvislosti s nacismem. V koncentračních táborech byli vězni nuceni kráčet do plynových komor při tónech houslí několika hudebníků, přesněji jiných vězňů. Ti sami věděli, že je čeká týž osud. Svou písní Dance me to the End of Love reaguje na tuto nelidskost. Leonard Cohen byl umělec, který dobře věděl, že Láska musí, nezbytně musí porazit nenávist.
Odesláno z IP: 68.145.84.37
Radka J. - 13.6.2017 10:15
Ano. Je to tak. To kdyby si uvědomili všichni, že jenom láska může proměnit srdce, bylo v dobře na světě.
Odesláno z IP: 86.49.151.129