Příběhy bezpráví – Dráty, které zabíjely

Zdeněk Hanka » Blog » Příběhy bezpráví – Dráty, které zabíjely
23.11.2016, Zdenek Hanka

Na konkrétní událost se můžeme dívat jednak očima blízkých, očima rodiny, která je zasažena, ale také můžeme zachytit společenskou souvislost. Jde-li o tragédie, které jsou důsledkem politické represe a útlaku, je třeba chápat dané okolnosti jako varování. 

Je třeba snažit se porozumět motivacím, třebaže jsou zvrácené, nebo spíše právě proto.  Co může vést jednoho člověka k tomu, že sáhne k násilí, které navíc je daleko za hranicí lidskosti? 

Stalo se řízením osudu, že právě naší rodinou se táhne stopa bolesti, způsobené na jedné straně čirou a bezelstnou touhou po svobodě a na druhé straně ozbrojeným krvavým zákeřným útokem ze zálohy, motivovaným zbabělým strachem a slepou poslušností k brutálnímu totalitnímu režimu.

V souvislosti s pořádáním dvanáctého ročníku celorepublikového projektu Příběhy bezpráví, jsem s hořkým přikývnutím nabídku Základní školy v Oseku nad Bečvou k besedě přijal. Byla cílená na případ, který se přes snahu o utajení stal předmětem vyšetřování.

http://www.ustrcr.cz/cs/stastny-zdenek-duron-ludvik-kralicek-otakar

hořkým proto, že je řeč o členu rodiny, bratranci mého otce. Současně však jsem takovou nabídku uvítal ze dvou důvodů. Jednak proto, že je dnes možné takové téma otevřít a tuto svobodu je nutno bránit. Současně však i proto,  že nejde jen o konkrétní mladé lidi, kteří tehdy zahynuli, ale o celý úkaz, jakým je psychologie davu, zfanatizování zrůdnou ideou a schopnost vraždit i v masovém měřítku zcela bezbranné lidi, jen pro odlišnost názoru. Má-li mít smrt a utrpení všech obětí nějaký smysl, pak je nutno  otevřít ty krví zbrocené stránky dějepisu a hledat v nich to semínko zla. To už nikdy nesmí najít úrodnou půdu.

Dík za uspořádání setkání na dálku patří především paní učitelce Radce Jakubíčkové, která dialog také moderovala. S upřímným respektem můj dík patří také žákům školy v Oseku. Jejich dotazy byly citlivé a současně věcné a zasvěcené; soustředěná pozornost všech žáků po celou hodinu a půl navíc svědčila o jejich zralosti a o vhodnosti tématu. 

Záznam povídání, které proběhlo 21. listopadu 2016 přes oceán, se z technických důvodů pořídit nepodařilo. Možná to tak mělo být, aby znepokojivá rána zůstala varovně otevřená. 

http://www.skolaosek.cz/clanky/aktuality-skoly/beseda-z-oseku-na-druhou-stranu-zemekoule.html

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem
Radka J. - 13.6.2017 10:15
Za celý náš kolektiv děkuji za to hořké kývnutí. Netradiční beseda splnila svůj účel - žáci si na jednom konkrétním případu odnesli zážitkovou formou znalosti a získali povědomí o době 50. let 20. století - vtisk, o kterém ještě na druhý den se zájmem hovořili. Mockrát děkujeme.
Odesláno z IP: 86.49.151.129