Pozor na vědce

Zdeněk Hanka » Blog » Pozor na vědce
16.4.2017, Zdeněk Hanka

Kdy jsem vykřikl v hrůze, vytřeštil oči a vyhodil ruce nad hlavu? Když jsem si přečetl o těch pomerančích. Pak už jsem si jenom sám pro sebe brumlal tak, jak to čítáme o pomatencích, které stihl strašlivý zážitek a chmura v temné mysli je už nikdy neopustila. 

Během školních let jsme si zavedli tichou soutěž. Kdo dokáže říct větší nehoráznost, kterou učitel ještě spolkne. Bylo třeba vždy citlivě najít mez na hranici uvěřitelnosti. Nepřijal například poznámku, že na elektrickou basu hrál už Leoš Janáček, muzikantský běs věčně rozcuchaný. Jeho doba však vynálezu nepřála, proto se žádná Janáčkova rocková skladba nezachovala. Uvěřil však tomu, že podmořské kabely jsou konstruovány bez přístupu světla a za naprostého ticha ze syntetické pavučiny. Vavříny tehdy sklidil spolužák, který k tématu recyklace pronesl, že leštěnka na mahagonový nábytek se vyrábí z tapířího trusu. V okamžiku, kdy to pedagog odsouhlasil, uznale jsme ocenili vítěze zdviženými desítkami.

To bylo ovšem velmi neduživé tvrzení proti těm, která kolují českým internetem. Jak to tedy bylo s těmi pomeranči zmíněnými v úvodu?

Dostal jsem zcela zaručenou zprávu cestou internetu, že pomeranče na trhu mají červenou dužinu proto, že v zemích, odkud pocházejí je schválně napouštějí krví. Ne ovšem krví ledajakou. Aby účinek byl dostatečně magický, tedy krví s AIDS. A je to. Čtenáři se vyděsí, sdělení uvítají a rozešlou alarmující zprávu dál.

Pak se dozvím touž cestou, že do párků se pěchují piliny, aby udržely vodu a tím byly těžší. Hned na to přijde cestou internetu varování se zaručeným tvrzením, že vajíčka jsou podle sdělení vědců posledních pět let radioaktivní, ale veřejnost to nesmí vědět. To je proto, že slepice jsou ozařované.

Pokud něco vypadá přece jen nevěrohodně, je totiž nutno umocnit kredibilitu ujištěním, že to objevili vědci. Blíže nespecifikovaní vědci jsou pak tím razítkem, k němuž lze sáhnout v případě pochyb. Vědci tedy musí být jakousi mystickou tlupou potřeštěnců v brýlích s kostěnými obroučkami, smečkou šílených Orfaniků, cháskou skrytou za kouřem z křivulí. Vědci vždycky přijdou s nějakou zdrcující novinou. Vědci zjistili, že do tvarohu se dává arsenik, protože tvaroh tak vydrží déle.

Glutenová panika už zvolna odeznívá, docela jistě už je ale v záloze jiný jed, který vyjede jako had proti všem dobrotivým spotřebitelům.

Veřejnost si libuje, že v arzenálu internetových brouků do hlavy má neurčité vědce, kteří za vysokými dveřmi pletichaří. Vědci zjistili, že voda, která prošla mikrovlnnou troubou usmrtí vegetaci spolehlivěji než autogen. Hamburger je vrah zcela nestydatý, protože to zjistili vědci. Ti také přišli na to, že člověk musí vypít denně hektolitr vody, aby byl šťasten a jeho život naplněn, podobně jako jeho měchýř.

Dozvěděl jsem se o lécích, že jde v podstatě o zbraň hromadného ničení a farmaceutický průmysl nemá jiný cíl, než vyhubit lidstvo, aby uchvátil vládu nad zbylou faunou. Přežijí pouze pavouci a vědci.

Čtenářská hltavost je znásobená zejména tehdy, jde-li o medicínská sdělení. Pak hlad po děsivých zjištěních je neukojitelný. Vědci hloubají nad tím, jak plošně rozeslat na český internet objev jiných vědců, že když pozřete vitamín C, vychrstne vám mozek nosem.

Denně letí českým internetem nové zaručené zprávy, z nichž žádná není dobrá. Vědci, ta pakáž jedna nezvedená, přichystali další zjištění. Potravina v konzervě je čiré peklo, řekněme to rovnou, je to záludný vrah. Rakovina varlete po polknutí byť jediného sousta je tím nejmenším zlem, neboť utrpení plynoucí z trvalých křečí a zešílení z nánosu epoxydových pryskyřic z konzervy předčí cokoli. Kdo je varlat prost, jak vědci zjistili v případě rozsáhlé části populace, zkáze tak jako tak neunikne, neboť epoxydová pryskyřice je lstivá, jak prokázali jiní vědci.

Fatální a chmurné zprávy se šíří internetem jako ďábelsky prohnaný feromon, který přitahuje dav. To jen proto, aby bylo možné s pocitem zvláštní slasti pochlubit se šeptem:

„Tak to vidíte, paní! Vdechovat vzduch je jistá cesta do hrobu. Psali to vědci na internetu!“

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem