Denim Day

Zdeněk Hanka » Blog » Denim Day
21.4.2017, Zdeněk Hanka

Myšlenku Dne v džínách uvedla do života v roce 1999 Patricia Giggans a ten vůbec první se toho roku zrodil v Los Angeles. Zdálo by se na první pohled, že jde o nějakou připomínku Divokého západu. Důvod k jeho založení byl však závažnější.

Ke skutečnému začátku bychom se museli ohlédnout až do roku 1990. Tehdy osmnáctiletá italská studentka se přihlásila do autoškoly. Plná upřímného optimismu, čisté radosti a očekávání usedla poprvé za volant ke své první školní jízdě pod dohledem zkušeného lektora. Netušila, že nevědomky vstoupila do klece a pasti, která poznamená strašlivou jizvou celý její další život. Instruktor ji nechal dojet na odlehlé místo, brutálně ji vyvlekl z vozidla, i když se dívka bránila, jak jen mohla. Vyhrožoval jí zabitím a po rvačce, ve které děvče nemělo naději ubránit se proti hrubému násilí, zneužil své fyzické převahy tím nejhanebnějším způsobem. Následně ji pod pohrůžkami zabitím varoval před vyzrazením svého strašlivého skutku.

Dívka se však týž večer svěřila rodičům, kteří okamžitě podali žalobu a spustili tak trestní stíhání a lektor byl podle zákona odsouzen. Odvolal se však. Vrchní italský soud jeho odvolání vyhověl, pachatele osvobodil a propustil na svobodu. Rozsudek tehdy vrchní soudce zdůvodnil tím, že dívka měla na sobě těsné džíny a bez její účasti by tedy akt nemohl být uskutečněn. Závěr soudu tehdy pobouřil širokou veřejnost a během několika krátkých hodin všechny ženy v italském parlamentu vystoupily na odpor a na jednání začaly chodit v džínách. Vyjádřily tak sympatie a podporu oběti.

Ozvěna morálně nepřijatelného rozhodnutí italského Vrchního soudu se donesla přes oceán až do Los Angeles. V roce 1999 poprvé tak byl ustaven Denim Day – Den v džínách. Letos připadá na středu 26. dubna. Ten den, všichni, kteří stojí proti násilí na ženách, všichni, kteří odsuzují brutalitu a její zlehčování, vyjdou v džínách. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem