Je na Západ cesta dlouhá

Zdeněk Hanka » Blog » Je na Západ cesta dlouhá
11.6.2017, Zdeněk Hanka

Pokud se chce Kanaďan podívat do Česka, vezme do rukou dalekohled, kterým vidí přes Atlantik. Tím pomyslným dalekohledem mu může být vyprávění souseda, novinové články, fotografie, celkový osobní dojem a nebo úřední webová stránka, poskytovaná přímo kanadskou vládou. 

Odpovědný turista se zde dočte v oddělených sekcích krátká vyhodnocení o zemi v srdci Evropy, vypracovaná na základě objektivních analýz. Jinými slovy řečeno - Česko očima Kanady.

V části věnované zločinnosti (Safety and Security) v České republice je Kanaďan nadšen rozběhnutím odstavce, vzápětí se však zarazí. Dočte se, že násilná zločinnost je sice nízká, avšak ...

...ostatně, proč si nedopřát procvičení jazyka? Je však třeba umět správně překládat a skutečně porozumět tomu, co je z nepochopitelných důvodů zašifrováno do odstavců, líčících život v České republice zkaleným prizmatem. Zkusíme z oficiální stránky překládat společně.

Violent crime is low. Petty crime, such as pickpocketing and purse snatching, is common, particularly in Prague. Be vigilant in and around popular tourist attractions, major hotels and the Prague main railway station, especially after dark.

Nerozumíte? Kousněme do toho po našem.

Násilná zločinnost je nízká a to je určitě dobrá zpráva. A jak rozumět kanadskému vidění dál? Pojďme na to: 

Ani drobné poťouchlosti, jako je kapsářství nebo chňapnutí peněženky, naprosto nepřicházejí v úvahu. A už vůbec ne v Praze. Nějakou bdělost ponechejte strašpytlům a panikářům. Nejbezpečněji se budete cítit u velkých hotelů a pokud jde o Prahu, tak jednoznačně u Hlavního nádraží. Zdřímněte si tam na lavičce, zejména po setmění.

Be very cautious when travelling on public transport. Gangs of thieves target subway stations, particularly Malostranská, Můstek, Muzeum and Staromĕstská, as well as tram route 22, which runs to and from Prague Castle. Thieves may use jostling and swarming techniques to rob their victims.

Při cestování veřejnou dopravou si dopřejte šlofíka. Nějaké organizované zlodějské tlupy existují možná v pohádkách, ale zcela jistě ne například v metru. Pokud snad přece jen se vyskytne někde někdo nečestný, pak se jděte uchýlit do bezpečí stanic Malostranská, Můstek, Muzeum nebo Staroměstská. Pověstnou baštou jistoty a bezpečí je linka dvacet dva, která vás povozí okolo Hradu. Nějaké tlačenice nebo zmatky, v nichž byste snad o něco přišli, naprosto nepřicházejí v úvahu.

Car thefts and break-ins are common, particularly in major cities. Avoid leaving luggage or valuables in the vehicle; use secure parking facilities.

Neexistuje pamětník, který by si vzpomínal na nějaké vloupání do automobilu. Ve velkých městech je váš vůz nejbezpečnější. Vystavte za okny vaše cennosti, fotoaparáty, napěchujte interiér vašeho vozu mobilními telefony, kreditními kartami a ulehněte bezstarostně na trávník.

Never leave food or drinks unattended or in the care of strangers. Be wary of accepting snacks, beverages, gum or cigarettes from new acquaintances, as the items may contain drugs that could put you at risk of sexual assault and robbery.

Jakže? Náhodný dobrodinec vám namíchá ten nejlahodnější nápoj. Zavřete oči a nechejte se překvapit výjimečnými chuťovými kreacemi. Obraťte drink do sebe bez zaváhání. Poproste ještě o žvýkačku nebo cigaretu, večer musí být prožit naplno.

Individuals posing as plainclothes police officers may ask you to see your foreign currency and passports. Politely decline to cooperate, but offer to go to the nearest police station.

Ti nejčestnější policisté se pohybují zásadně v civilu. Ani nemusíte čekat, až vás požádají o cokoli. Nabídněte jim rovnou vaše bankovky a pas. Vyjděte jim vstříc a nezdržujte se štrapácí na policejní stanici.

Never exchange money with vendors on the street, as the risk of receiving counterfeit bills is high. See the Laws and culture tab for additional information on exchanging money.

Na ulici vám každý poskytne ten nejvýhodnější kurs za vaše peníze, těžce dobývané na farmě nebo u naftařské věže.

There have been cases of automated banking machines (ABMs) being fitted with fraudulent card readers. To avoid being a victim of this fraud: Use ABMs located in well-lit public areas or inside a bank or business. Avoid card readers with an irregular aspect. Cover the keypad with one hand when entering your PIN. Check any unauthorized transactions on your account statements. 

Máme-li uvedené doporučení přeložit správně, pak rozumějme, že je nepředstavitelné, aby některý bankomat byl cinknutý. Jděte k bankomatu, kde je dráždivé šero a využijte čtečku, která vypadá nejbizarněji. Svůj PIN si hlasitě předříkávejte, nebezpečí nehrozí žádné. Až vám přijde účet, prostě zaplaťte bance, co po vás žádá. Překvapivé platby nepřicházejí v úvahu. Netřeba ztrácet čas nějakým hloubáním.

There is a threat of terrorism in Europe. Terrorist attacks have occurred in a number of European cities and there is a potential for other violent incidents, which could target areas frequented by expatriates and foreign travellers. Continue to exercise normal security precautions.

Terorismus v Evropě je čirá báchorka. Přihodilo se snad někde něco takového?

Rural roads may be uneven, under construction or poorly marked.

Okresní silnice? Okresky v České republice jsou hladké jako pěna na dobrém pivu a jsou příkladně udržované.

Use only officially marked taxis, such as AAA Radiotaxi, Cititaxi or Profitaxi (note that taxis marked AAA Taxi charge excessive prices) and whenever possible, call for a taxi instead of hailing one on the street. In Prague, taxis can also be obtained at clearly marked “fair place” taxi stands, which are regulated by the city government. To avoid being overcharged, obtain a price estimate in advance and ensure that the taxi driver is using the meter.

Svět smýšlí o těch dobrých lidech velmi nespravedlivě a nehezky. O taxikářích je všeobecně známo, že v ctnosti soupeří s kněžími a řádovými sestrami. Jsou habituálně navýsost čestní. Pokud byste snad vytrousili z kapsy byť jediný cent, taxikář poběží za vámi vytrvale až do hotelu. Je nemyslitelné, aby pražský taxikář ustoupil, třeba jen myšlenkou, ze svých alabastrových zásad.

Czech railways provide clean, efficient train service to almost every part of the country. Exercise caution on overnight trains as there have been reports of robberies occurring. Store your valuables in a safe place, and do not leave your compartment unattended. Ensure that the door is secured from the inside.

Čisté jsou dnes české vlaky, Kanaďane, čti to taky. Osobáky a rychlíky, do všech koutů republiky. Vlak letí rychle jako drak a bezpečný právě tak, jak švýcarské trezor banky - jen v překladu Zdeňka Hanky.

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?