Milý Karle,

Zdeněk Hanka » Blog » Milý Karle,
12.7.2017, Zdeněk Hanka

Tak ty Vaše narozeniny letos zase vyšly na červenec? A dokonce je to tak, myslím, každý rok. Jenomže já asi vím proč. 

Prostě ten žár léta tam vždycky byl, je a bude.  Ba co víc, shledal jsem, že je nakažlivý, takže pokaždé, když si chci uklidit v duši a přesně vím, jak se chci uvnitř vyladit, ve Vašem muzikáriu vždycky najdu co hledám. To bych asi měl zmínit, že na iPodu mám pět set osmdesát pět Vašich písní. Vím, přitom, že možná stále chybí ta větší část, to si netroufám odhadnout. To mluvím o těch, které jste rozptýlil jako zlatý prach po světě v různých jazycích.

Písně, které před Velkou cestou za oceán technicky utrpěly přenosem z původních singlů na kazety, odtud pak do počítače a z počítače dále na iPod, jsem už postupně nahradil koupí digitálního záznamu. (Příkladně Amor nebo Jak můžu spát). To je vymoženost doby, když Chci vrátit čas. To byl ten můstek k písni, k níž se vracím pro tu její pravdivou živost; z interpretace a barvy hlasu to žhne a nelze to popřít.

Když z košíku paměti vyzvednu alespoň některé písně, které jsou imunní proti jakémukoli oposlouchání, pak musím jmenovat Nádherný chór. Protože mám troufalé právo užívat neodborné termíny, svou recenzi této písně shrnu do hodnocení: Je to zdravá pumpa. Vidím zcela konkrétní situace, které si rád vyvolám. Teď mám na mysli žižkovskou křižovatku Na Ohradě a je mi fajn.

Z těch písní, které se pojí s konkrétními okénky pomyslného osobního filmu, zmíním bez bližší specifikace Čas růží. Není to snad píseň, která hovoří jasnou řečí přímo do srdce? Jiné písně v paměti probouzejí konkrétní živá vystoupení a svůj náboj si nesou pořád. Vím, které to jsou. Elektrizující sílu má v sobě Začínám žít. Jistě ji máte taky rád. A ať se teď přizná ten, kdo se usmívá, když slyší Plnoletá? Když jsem vykukoval do toho nově objevovaného dospělého světa romantických představ, plaše konkretizovaných, jen pro mě zněla velmi srozumitelně Zlatá náušnice. Znám dvě Vaše nahrávky té písně, ale čas minulý dekóduje věrněji ta první z nich. Pak velmi podobným jazykem něco našeptává Jsem na světě rád a pak píseň, která probudí jaro v každém tlukoucím srdci, Jen v máji. (Pro ty, kteří by snad nevěděli, nejde zde o reklamu na nákup v obchodním domě).

Jsou písně, které znám z přednesu umělců, kteří je na světová jeviště uvedli. Bez zaváhání však pravím, že těm původním interpretům ukazujete na trati záda. Teď mám na mysli Pábitelé nebo muzikálovou Maria. Když ještě poodhalím oponu času minulého, toho, který vyvolává lechtivý a nesdělitelný úsměv, pak jmenuji píseň Víc.  A z těch, které předčí původní verzi v každém parametru je edukační píseň Dívkám. Naléhavě doporučuji adresátkám pozorně poslouchat.

Dík Vám patří za zdravou koňskou injekci v podobě Taky se mnou trable jdou. Je dobře ordinovaná a správně aplikovaná, jsou chvíle, kdy je třeba ji slyšet.

Karle, ruku na srdce, přece jste nemohl čekat, že velmi výmluvná díla jako Kam tenkrát šel můj bratr Jan a Hej, páni konšelé opravdu proklouznou a uniknou pozornosti. Nicméně, porozuměli jsme, dříve než urychleně vsákly, jsouce výborem konšelů pochopeny.

Do kategorie písní, které lze za oceánem poslouchat jen v soukromí, patří vedle písně Vašeho kamaráda a kolegy Waldemara Už koníček pádí, i píseň Domů k nám. Možná není tak často hraná, ale já ji znám velmi dobře. Stejně opatrně je třeba nakládat s Vltavou.

Ani v písni Když jsem já byl tenkrát kluk nelze popřít její pravdivou výpověď kluka, který klukem zůstal. Velmi srozumitelné. Píseň Dívka z obrazu je úžasní epopej dotýkající se pomezí umění výtvarného, zasahujíc pokaždé jemné předivo porozumění někde v srdci. Lehký úsměv při písni Jsi krásná  by usvědčil mnohé z nás, že píseň má četné adresátky.

Pointa je nabíledni. Není mnoho takových výjimečných a šťastných lidí, kteří vytvářejí opěrné kotvy pro nejkrásnější vzpomínky a návraty. Vy takovým člověkem, Karle, jste.

Někdy hvězdy jsou zvlášť blízko, jsem si těch výsostných chvil vědom. A také za to Vám chci poděkovat.

Přeju Vám, Karle, všechno nejlepší k Vašim narozeninám a – Ráno jedu dál.

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?