Kopyta v ulicích 

Zdeněk Hanka » Blog » Kopyta v ulicích 
14.7.2017, Zdeněk Hanka

Den začíná speciální snídaní a pak už se zvedne prach za pádícímí koňmi a krytými vozy na závodní dráze.

Je tady zase. Těžko odhadnout, zda majákem pro Calgary jsou Vánoce v zimě, kdy všechny domy září v zasněženém městě tisíci barevných světel a z krámků voní svařené víno, nebo červencová Stampede. V Calgary je každoročně na počátku července pořádána desetidenní show, vzdávající hold klasickému Divokému západu. Jak jsem zmínil na jiném místě, během této doby chodí běžní pracovníci i šéfové do svých kanceláří v džínách a kostkovaných košilích, mohou se pohupovat v chůzi, na hlavě mít stetson a tvářit se nedbale nebezpečně. Navzájem se zdraví tradičním Yahoo! 

Kalgarská Stampede je ale mnohem víc a má svou historii. Jde o festival, sled soutěží a závodů, hudebních představení a není proto divu, že ročně ji navštíví jeden milion návštěvníků. První oficiální obdobu Stampede v Calgary lze vystopovat až do roku 1886. Tehdy místní District Agricultural Society uspořádala trh, který mohl mít povahu farmářskou. V roce 1912 americký podnikatel Guy Weadick obohatil akci o rodeo a tehdy se poprvé celý festival představil jako Stampede. Ve roce 1919 oslavovala návrat voláků z bitev První světové války a respekt, věhlas a obliba kalgarské Stampede nabývaly na síle, takže během dalších desítek let vyrostla do velmi prestižní show. V roce 1973 ji otevřela osobně Královna Její veličenstvo Elizabeth II a dnes je červenec v Calgary nemyslitelný bez Stampede. Stampede Calgary je ikonickou událostí, označovanou jako "The Greatest Outdoor Show on Earth".

Každoročně je Stampede uváděna plakátem, jehož tvorba a výtvarné zpracování jsou svěřeny po vysoce citlivém výběru jen vpravdě výjimečným úmělcům.  Tady zcela jistě stojí za zmínku, že v roce 2011 se stal průvodcem Stampede plakát z ateliéru Viléma Zacha, českého výtvarníka, zcela mimořádného umělce. Československo opustil po okupaci v roce 1969. Vilém Zach se v tomto případě nechal inspirovat tančící Nikkole Heavy Shields a uspěl v náročném výběrovém řízení. Jde o velikou čest a k Vilému Zachovi se ještě rád vrátím.

Stampede je vždy první den zahájena velkolepým průvodem středem Calgary. Nejdříve na koni jede „marshall“, a za ním pak kryté vozy, je slyšet cinkání podkov o dlažbu a městem voní vyhřebelcovaní koně. Následují kovbojové a zástupci různých kmenů původních obyvatel Kanady. Troufnu si přirovnat otvírací ceremoniál a celý průvod k Jízdě Králů, jak ji známe z Hluku na Moravském Slovácku.

Pak po celých deset dní se areál Stampede zaplní bohatým programem, kde dominantu pravděpodobně tvoří rodeo a taky závody krytých vozů. Z jezdeckých soutěží sem patří nepochybně jízda bez sedla, nebo slalom mezi barely. Jiní návštěvnící si přicházejí poslechnout opravdovou zemitou Country and Western hudbu, pro jiné jsou přitažlivé atrakce pro děti. Ke Stampede patří i servírování snídaní v ulicích Calgary. Zájemci se seřadí do fronty a každý dostane dvě nebo tři pancakes polité javorovým sirupem, což lze srovnat s lívancem, a k tomu „stampedovské“ párky.

Je třeba přiznat, že ne všechny aktivity mají své příznivce. Právě při závodech krytých vozů „chuckwagons“, došlo k několika vážným pádům a je velmi smutné, když se závod promění v tragédii závodících koní. Chytání telat do lasa a pak jejich rychlé spoutání je také soutěží, která naráží na silný odpor spolku na ochranu zvířat.

Navzdory tomu, Stampede v Calgary je velkolepou událostí s jasnou budoucností, která vždy v červenci prosákne celým městem a přiláká z celého světa návštěvníky. Yahoo!

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?
Radka J. - 15.7.2017 17:39
Velice živě popsáno. To musí být perfektní.
Odesláno z IP: 86.49.151.129