Ano nebo ne?

Zdeněk Hanka » Blog » Ano nebo ne?
19.7.2017, Zdeněk Hanka

Jsou okamžiky, které zůstanou živé a vybaví se v plné barvitosti kdykoli chcete. Tehdy byly prázdniny a my jsme třetí červencový týden trávili v Krkonoších. 

Těžko si vybavím, která krkonošská bouda to tehdy byla, ale spěchali jsme tam. Na židlích už seděli turisté, rekreanti i ti domácí a v koutě veliké místnosti stála na stole židle a na ní černobílý televizor. V úžasu a tichém obdivu všichni sledovali ten unikátní přenos. Pamatuju si ty nekonečné minuty čekání, kdy se něco stane. Reportér komentoval celou situaci, vysvětloval, proč Neilu Armstrongovi trvá tak dlouho, než otevře dvířka lunárního modulu a vystoupí. Nikdo jsme nevěděli, jak to bude vypadat a odkud vystoupí.

Pak se to stalo. Velmi pomalu začal sestupovat po žebříku astronaut v baculatém skafandru. Seskočil a všichni v té chalupě začali tleskat a byli dojatí, byl to obrovský úspěch všichni to velmi Američanům přáli. Snad se hodí připomenout, že neuplynul ještě ani rok od ostudné okupace a nálada byla už tak velmi emocionální. Bylo dvacátého července devatenáct set šedesát devět. Všichni jsme sledovali ten výjev, jako bychom na Měsíci přistáli s těmi astrounauty i my. Každý se cítil být tím hrdinou, obdiv se mísil s dojetím, radostí a hrdostí na lidský um. Nikdo nepochyboval.

Snad závist nebo podivné puzení otřásat důvěru ve všechno a ke všemu doplnit posměšné „ale“, stály u zrodu poukazování na možné nesrovnalosti.

Tým specialistů v National Geographic Magazine zřetelně otevřel tyto otázky jednu po druhé a postavil se k nim. Šlo především o fotografie a filmové záběry. A jak se odborníci postavili k pochybám?

Vlajka, kterou astronauti vztyčili na povrchu Měsíce byla v pohybu, což bez větru není možné. Vlajka se přesto chvěla. Jak to? Důvodem však byla vibrace ráhna, kterým byla vlajka k žerdi upevněná. Právě byla bezprostředně zasazena do měsíčního povrchu, proto se ještě chvěla.

V kulovitém ochranném štítu Aldrinovy přilby se zrcadlí Neil Armstrong. Kdo však záběr pořídil, když Armstrong nedrží fotoaparát? Neil Armstrong ale fotoaparát drží a ovládá. Přesněji, oba dva astronauti měli kamery upevněné na prsou.

A jak to přijde, že na temné obloze v pozadí nejsou patrné žádné hvězdy? Někdy je obtížné se bránit tam, kde do hry vstupuje laik. National Geographic Magazine přináší vysvětlení. Hvězdy nemohou být vidět zejména pro silné reflexní vlastnosti povrchu Měsíce, který hvězdy přesvětlí. Vedle toho astronauti používali velmi krátké expozice, které nestačily zobrazit hvězdy.

Proč však přistávající lunární modul nevytvořil kráter a nezvířil měsíční prach? Lunární modul ale nepřistával proti proudovým tryskám. Motory byly vypnuty nad povrchem a modul dosedl tak, že oblak prachu nezvedl a nepohyboval se nad povrchem natolik dlouho, aby vytvořil jakýkoli kráter.

Jiné pochyby vyvolal snímek, na němž Aldrin sestupuje po žebříku ve stínu modulu. Zdá se, že plochy, které by měly být ve stínu, jsou osvětleny z jiného zdroje. Nad to všechny vržené stíny nejsou důsledně paralelní. Bylo snad na Měsíci více světelných zdrojů? Ano, zní lakonická odpověď v National Geographic.   Slunce, odrazy z modulu samotného, z povrchu Měsíce, Země i skafandry vyzařují světlo, které přichází z různých úhlů.

Jinou znepokojivou otázkou bylo, zda nejsou otištěné stopy bot málo pravděpodobné tam, kde povrch je pevný. Nejde náhodou o otisky ve vlhké zemině?  Povrch Měsíce, je však tvořen jemným prachem, připomínajícím mouku. Tam vznikne otisk právě takový, jaký známe z fotografií.

A jak je možné, ptají se jiní, že současná technologie dovolí sledovat nejvzdálenější objekty ve Vesmíru a přitom nejsou na Měsíci vidět objekty související s přistáními? Zde je třeba vědět, že dalekohled, který může zaznamenat na Měsíci objekt, který je menší než dům, astronomové zatím k dispozici nemají.

A, okamžik, nejsou snad v pozadí vídět reflektory? Takové chyby by se technici z NASA  jistě nedopustili. Jde o odrazy čočky a optické chování clony aparátu.

V tomto případě nepochybuji. Věřím, že američtí astronauti na Měsíci skutečně přistáli. A hned několikrát.

Právě tak nepochybuji o tom, že z domu naproti americkému velvyslanectví vyfotografovali kluka, který si tam šel pro plakát s americkými astronauty na Měsíci.

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?