Když nad jevištěm pohasnou světla

Zdeněk Hanka » Blog » Když nad jevištěm pohasnou světla
25.7.2017, Zdeněk Hanka

Herectví je stará klasická profese. Rozumíme tomu, že divák chce prožívat příběh postavy, kterou pro něj ztvární právě herec. 

Obrazně řečeno, bere na sebe masku a je-li herec přesvědčivý, pak divák rád uvěří, že k němu z jeviště předkládá svůj osud ten, jehož zosobňuje. Po představení herec vystoupí z kostýmu, odlíčí se a je tím kým je. Napořád si pak pamatujeme právě ty herecké osobnosti, které na prknech pod zdviženou oponou jsou věrohodné do nejvyšší míry a po odložení pomyslné škrabošky jsou lidmi s pevnou a rovnou páteří.

Naproti tomu se mezi lidmi pohybují i takoví, kteří naopak nosí masku v každodenním životě. Zakrývají tak svou slabost, nemohoucnost a zbabělost. Bolestné je, když právě takovým někdo v dobré víře podá pomocnou ruku.

Dobré herectví prostupuje srdcem jak herce samotného, tak srdcem diváka v šeru hlediště. Jsou takové výjimečné osobnosti, které divadlu věnovaly vpravdě samy sebe. Já vím, paní Balzerová, jak vypadalo Divadlo Na Fidlovačce na počátku svého nového života. Nejen z legendárního televizního pořadu, kdy se sbíraly prostředky na jeho obnovu. Pamatuji si přímo to Vaše horké nadšení. V té době, kdy jste stavěla na nohy divadlo, něco, co tradičně patří k projevu svobody myšlení a skutků, jsem nedaleko od Vás s podobným zápalem společně se stejně nadšenými lidmi roztáčel zatuhlá kola na jiném poli. Velmi dobře rozumím tomu prosáknutí srdce do díla a té upřímnosti v nasazení. Rozumím také Vašemu pocitu zdrcení, bolesti a zklamání.

Chci Vás ubezpečit, že Vaše práce nebyla marná. Vážím si Vás nejen jako vynikající herečky. Obdivoval jsem vždycky Vaše odhodlání, statečnost a lásku k práci, kterou děláte a milujete. Zachovala jste si vždycky páteř a to se počítá. Máte respekt a úctu diváckých generací  v České republice, a právě tak  těch, kteří jsou rozeseti po světě. Teď stojíme v řadách mezi sedadly po celém světě a tleskáme v ovacích Vašemu lidskému charakteru i Vašemu herectví.

A  jak je to s povahovými trpaslíky? Ti, i když vystoupí na kopec, zůstanou vždycky jen trpaslíky. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?