Zrcadlo těch šedesátých

Zdeněk Hanka » Blog » Zrcadlo těch šedesátých
31.7.2017, Zdeněk Hanka

Šlo o událost, kterou nelze vyjmout z proudu času. Předcházelo jí totiž období, které bylo nezaměnitelné svými rysy a odrazem v celém světě. 

Šedesátá léta znamenala zdravé uvolnění i v Československu, protože vlna byla tak mohutná, že prosáknout musela i neprodyšnou oponou. V Americe se rodila revolta adresovaná proti válce ve Vietnamu, s upřímným ohněm v srdci vznikaly protestní songy a s nimi zákonitě i festivaly. Woodstock nebo Newport jsou příkladem svobodného setkání tehdejší mládeže, hlásající lásku, oproštěnou od předsudků a společenských norem. Na scénu vstoupili hippies ve volných pestrobarevných košilích a provokativně dlouhých vlasech. Květiny se staly symbolem světového porozumění, lásky a užívání života plnými doušky. Na zápornou misku vah vklouzly drogy, které patřily k lehkonohému životnímu stylu. Generace „beatniků“ v literatuře a poezii hledal svůj specifický výraz a volně se pořádaly happeningy a setkání autorů se čtenáři. Jack Kerouac nebo Allen Ginsberg jsou těmi autory, které lze označit jako reprezentanty beatniků. Touha po vybočení z navyklých toporných norem a naškrobených košil do obleků násobila ještě afinita k orientálním náboženstvím, jakými byl třeba zen-buddhismus.  Jóga, meditace a marihuana pak formovaly i ostatní formy umění, či spíše vyjádření.

Je nabíledni, že tato živná půda byla tou nejlepší matérií pro hudební tvorbu Boba Dylana, trio Peter, Paul and Mary, Joan Baez, ale také The Beatles.

Šedesátá léta se postupně přetavila do počátku let sedmdesátých a v té době se na přední stránky novin dostává Bangladesh, země zbitá občanskou válkou, povodněmi a hladomorem. Obraz, který Bangladesh skýtal, představoval samou tresť sociální propasti a zasáhl zralou generaci, vzešlou z šedesátých let.

George Harrison, který hledal svou cestu ke spirituálnímu světu indické filosofie už koncem šedesátých let, v předpolí doby, kdy už jednotliví Beatles šli každý svou cestou, zosobňoval čistou esenci vedoucí ke Koncertu pro Bangladesh. Koncert pro Bangladesh v Madison Square Garden vstoupil do hudebních dějin dne 1. srpna 1971, tedy právě před čtyřiceti šesti lety. Na jevišti se proto zcela přirozeně sešli Ravi Shankar a na jeho variace na sitár navázali George Harrison, Bob Dylan, Klaus Voorman a Eric Clapton, zmíním-li alespoň ta největší jména.

Koncert pro Bangladesh zůstal už napořád mezníkem v hudebních produkcích, protože zavedl fenomen charitativních hudebních počinů.

Z vystoupení Koncertu pro Bangladesh stojí za zhlédnutí naléhavá výzva Boba Dylana v písni Blowin’ in the Wind

Soukromá poznámka: Charlie, ještě jednou moc děkuji.

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?