Čtyřicet let bez Elvise

Zdeněk Hanka » Blog » Čtyřicet let bez Elvise
15.8.2017, ZdeněkHanka

Zelený koberec, připomínající trávník, dřevěné ostění, jedna stěna opuková porostlá vegetací, zelený strop, záclony valance, intarzovaný a řezbami bohatě zdobený nábytek a tajemné přítmí. 

Tam, v pokoji „Jungle“ ve své rezidenci Graceland Elvis A. Presley nahrál dne 31. října 1976 svou poslední píseň. Byla to Hell Have To Go. Pro připomenutí, píseň je známá z velmi sugestivního přednesu Evy Olmerové pod názvem Čekej tiše. Avšak ta vůbec poslední píseň, kterou King of the Rock’n’Roll zazpíval byla Blue Eyes Crying In The Rain, několik hodin před smrtí ve svém soukromí a doprovodil se v ní na klavír.

Člověk, který zasáhl nejen svou generaci, ale ovlivnil hudební styl Euro-Atlantského jeviště jednou provždy.

Vernon a Gladys Presleyovi žili ve městě Tupelo, ve státě Mississippi, v malém dvoupokojovém domku, který postavil se svým švagrem a otcem Vernon. V časných ranních hodinách dne 8. ledna 1935 se právě zde Gladys narodila po velmi těžkém porodu dvojčata. Malý Jesse Garon zemřel hned po narození a Elvis Aaron vyrůstal jako jediný syn Presleových. Bratrovo úmrtí mělo na Elvise hluboký vliv, nikdy se nepřestal trápit pocitem jisté viny a veliké ztráty. Cítil, že jeho druhé já nedostalo právo na život.

Oba rodiče i blízcí příbuzní věnovali malému Elvisovi největší možnou lásku, jako by mu chtěli dát i díl, který patřil bratrovi. Maminka Elvise přesvědčovala, že on, jako přeživší, má sílu obou. Jak určující dopad na Elvisovu duši měla bratrova smrt dokládá skutečnost, že během svého života Elvis změnil své střední jméno z Aaron na Aron. To proto, aby tak připomínal svého bratra Garona.

To nebylo jediné trauma, které Elvise bolestně zasáhlo. Jejich rodiny, stejně jako téměř všechno obyvatelstvo té doby a oblasti, dostihla ekonomická deprese. Otec Vernon se dopustil porušení zákona tím, že zfalšoval čtyřdolarový šek. Byl za to uvězněn na osm měsíců v době, kdy Elvisovi nebyly ani čtyři roky. Ten velmi těžce bral otcovo uvěznění.

Oporou Gladys, Elvise a jejich rodiny byla víra, trvalý průvodce rodiny Presleyových, praktikovaná v Assembly of God Church. Právě tady hledejme výhonky fenoménu King of the Rock’n’Roll. Elvisovi učarovala zpěvnost a působivost černošských soulů a spirituálů s jejich procítěnými vokály.

Chceme-li najít klíč, který definitivně odemkl a určil směr Elvisovy životní dráhy, pak je na místě opět děkovat náhodě. Elvis si jako kluk přál kolo. To ale bylo příliš drahé a rodiče mu takové přání splnit nemohli. Dalším důvodem bylo ovšem i to, že starostlivá maminka by malého Elvise na kole viděla nerada. Přemluvila ho proto k alternativě. Proto k jedenáctým narozeninám dne 8. ledna 1946 Elvis dostal kytaru, kterou mu za šest dolarů a devadesát pět centů koupila v tupelském smíšeném zboží.

Pak se život začíná odvalovat rychlejším a strmějším tempem. Při loučení se základní školou v Tupelo hraje veřejně píseň Leaf of the Tree. Má veliký úspěch. Rodiče pomocí popruhů poutají na střechu jejich Plymouthu celý majetek a stěhují se do Memphisu. Elvis nastupuje na střední školu L.C. Humes a hraje a zpívá. Stává se nepřehlédnutelným. Úspěšně zakončuje své středoškolské studium a jeho raketa nabírá výšku. Přichází nahrávka My Happiness pak That’s When Your Heartaches Begin u společnosti Sun.

Už za několik krátkých let Elvisův úspěch přerůstá jakékoli lokální hranice. Na scéně světové populární hudby zazářilo jméno, které nemělo konkurenci. Elvis Presley.

Elvis Presley je dodnes jedním z nejposlouchanějších a taky nejčastěji imitovaných umělců. Jeho jméno, hlas a přednes znají lidé všech generací a kontinentů. Elvis Presley opustil náš svět dne 16. srpna 1977. Jeho hlas a síla jeho pěveckého výrazu však dnes žije dál plnokrevným životem. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem