Srpnová neděle

Zdeněk Hanka » Blog » Srpnová neděle
27.8.2017, Zdeněk Hanka

Prázdniny zvolnily krok a jejich poslední zvonění je na dohled. Je to čas ohlédnutí se po zážitcích a prošlých cestách. Ten byl tam a ta zas onde a pak fotografie jsou tím sympatickým a třeba i trochu nostalgickým účtem.

Léto ale ještě nekončí. A tak dnes těm, kteří nahlížejí na tyto stránky, mám na mysli Vás, laskaví čtenáři a milé čtenářky, nabízím procházku poslední prázdninovou nedělí po Calgary a okolí. To ještě před tím, než se z hor přižene blizard a vymete ulice mrazivým průvanem.

Každý kraj a každé město má svůj podpis a svou tvář, ať je na kterékoli straně Atlantiku anebo kdekoli na Zemi. Právě tak je má i podhůří Skalistých hor. Je to obraz, který tvoří rozsáhlé hladiny chladných jezer, prérie s kojoty, farmy s volně se pasoucími koňmi, medvědi v lesích a taky místní lidé. Ti žijí převážně hokejem a dosud živým duchem Divokého západu. Alberta je však také provincie, kde se těží z povrchových pískových nalezišť nafta, pěstuje se obilí a chová hovězí dobytek. Však také City of Calgary má ve svém znaku koně a krávu. Takové je Calgary a taková je Alberta.

V zimě obyvatelé města vyrazí na běžkách do zvedajících se svahů na Západ od Calgary nebo na vyhlášené olympijské sjezdovky, které jsou plně vytížené od nástupu zimy až do posledních sněhových buchet.

Jaro je v Albertě krátké, vlastně není žádné. Téměř lze říct, že v poledne jednoho dne se rozpustí sníh a hned odpoledne se po zimě vlády chopí přímo léto. Ten podivuhodný úkaz nastává zpravidla v květnu.

Podzim je naopak dlouhý, přihlásí se už s nástupem září mlhavými rány a jasně žlutými a zlatými listy pod brilantně čistou modrou oblohou. Podzim odchází koncem listopadu, kdy po lehkém oznamovacím zasněžení, přijde opravdová zima s hlubokými závějemi a mrazy, které si sáhnou i pod třicítku.

Teď je ještě léto a tak se sluší rozloučit se s prázdninami, poslední srpnovou nedělí.

Nasákněme společně dech pozdního léta v podhůří Skalistých hor z malého alba fotografií. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?