Parade

Zdeněk Hanka » Blog » Parade
7.9.2017, Zdenek Hanka

Cochrane je malé půvabné městečko západně od Calgary. Nebude to trvat dlouho a Cochrane bude pohlceno růstem kalgarské aglomerace a stane se součástí města. Zatím tomu tak není – a to je dobře.

Zachovává si tak vlastní kolorit, svou výlučnost a sousedskou blízkost. Za zády města se tyčí Skalisté hory a pravidelné víkendové trhy lákají návštěvníky nejen z Calgary. Tentokrát šlo o jinou událost. Vztahovala se ke stému padesátému výročí ustavení Konfederace, a tedy faktickému založení Kanady. Letos, více než jiné roky, se proto pořádají v celé zemi výstavy, divadelní představení, koncerty a také průvody. Tedy na vysvětlení, výrazu „parade“ je třeba rozumět stejně, jako českému slavnostní průvod, přehlídka či promenáda.  A už vidíme před vnitřním zrakem ozdobenou ulici po modrou oblohou a pak pochodující dechovou kapelu v uniformách, mažoretky, alegorické vozy a konfety. Slavnostní přehlídka v pojetí Divokého západu s tradicí dostavníků a Indiánů naši představu doplní o náležité prvky.

Jistěže známe i takové přehlídky, které za řízného pochodu a nacvičeného provolávání slávy mají spíše zastrašit. Na ty ale zapomeňme.  Mám na mysli takové průvody, které jsou radostné, navozují pocit výjimečnosti a nadšení. V Calgary ta největší promenáda se koná každoročně při příležitosti zahájení velké desetidenní show Stampede.

V Cochrane, kde se zhusta lidé navzájem znají a přátelí se, nese slavnostní průvod v sobě ducha komorního, má nakažlivou hřejivou atmosféru a pocit bezprostředního doteku. Akrobatka přicházela nabídnout své kousky přímo k chodníku, kovboj na koni se přiblížil k dětem tak, že si mohly pohladit nozdry koně, a ten na ně mohl na oplátku frknout. Naleštěné automobily, které vyjely na silnici poprvé před desítkami let, bylo možné obdivovat zblízka. Pak jen zbývalo podívat na řidiče, který vyzařoval pýchu na svůj historický stroj.

Zvu Vás teď, moje milá čtenářko a můj zvídavý čtenáři, do Cochrane.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem
Zdeněk Hanka - 7.9.2017 12:55
Je to parada!!!
Odesláno z IP: 2a00:1028:8382:3a1a:8d4a:77bd:969b:d24