Sklizeň z několika polí najednou

Zdeněk Hanka » Blog » Sklizeň z několika polí najednou
10.9.2017, Zdeněk Hanka

Internet umožňuje podat si ruku s někým, s kým se třeba nikdy neuvidíte a seznámit se s místy, která vám zůstanou odepřena pro jejich vzdálenost. 

V takové situaci je i turista, který se chystá do České republiky. Naťuká, klikne a okamžik čeká. Chce vědět, jaká místa má navštívit, případně jakým se vyhnout, kde se chutně vaří, jakými prostředky může cestovat a také, kde se může dobře pobavit a jaký druh povyražení může čekat anebo se chce seznámit s úskalími češtiny.

Usmíváte se, ctěná čtenářko a vážený čtenáři, jsouce přesvědčeni, že takové informace Vám netřeba. Nabídka však zahrnuje i sdělení, která mohou být překvapivá pro mnohé z Vás.

Takovou informaci může podat jen ten, kdo má Českou republiku rád, je však natolik spravedlivý, že v zájmu pravdivosti upozorní i na různé pasti na turisty. To pro dobro věci. Pak je zde ještě jeden požadavek. Takový člověk musí umět bezvadně anglicky, protože, přiznejme, jde o jazyk univerzální. A nejen to. Musí mít mladistvého ducha, aby vytvořil atraktivní klip. Je třeba, aby byl dostatečně orientovaný a dokázal nabídnout hodnotné informace, vedle toho musí znát důvěrně české podhoubí tak, jak je znají jen ti, co v zemi žijí. Kárá-li, pak je to s láskou, stejně jako káráme své děti, právě proto, že je milujeme.

Provází diváka nenapodobitelnou, pohádkově malebnou zemí, ale současně potenciální turisty předem upozorňuje na různé společenské nemoci například v podobě taxikářů nebo pouličních směnáren. Nelze předpokládat, že se potrefený taxikář se zájmem podívá na zmíněné varování a nahlédne do sebe, zasmuší se sám nad svými hanebnými skutky a řekne si, že ode dneška bude poctivý. Nezbývá tedy, než zvednout červený praporek.

Našel jsem zmíněného enthusiastu. Ten s hravou lehkostí dokonalou angličtinou do mlhy éteru pouští poutavé pozvánky do České republiky. Právě tak jako zdařilá píseň musí mít náležité aranžmá, sdělnou hodnotu a interpretaci, musí je mít krátké videoklipy, o nichž je zde řeč. Lze říct, že tyto charakteristiky mají a vidění autora je spravedlivé.

Není bez zajímavosti podívat se na počet těch, kteří tato videa o České republice sledují. Jsou to patrně lidé, kteří se o malou zemi uprostřed Evropy zajímají a mají v úmyslu ji navštívit. Stojí za to přečíst si také komentáře, které se pod klipy objevují. Právě tady jeden divák soudí, že Česká republika se honosí celosvětovým primátem v šizení. S pocitem trapnosti autor ukazuje na kameru stvrzenku z taxíka, se značně přefouknutou cenou, kde na otisku razítka zřetelně čteme název firmy – zde se omlouvám za potřísnění jazyka - Nasrat Prahu. Nezdá se mi, že taxikář má rád město, pro které pracuje a kde žije. Nad to chce asi dát najevo, že ze své živnosti neplatí daně.

Je nabíledni, že autor své české kořeny ctí a právě tak je zřejmé, že je zcestovalý a může srovnávat.

Současně mohu doporučit tyto laskavé video-jednohubky těm, kteří si chtějí osvěžit a zdokonalit svou angličtinu. Ač je Janek Rubeš Čech, hovoří brilantní angličtinou. Kdo zadá na YouTube „honest guide“ nadchne se pravděpodobně stejně jako já.

 

 

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem