Záhada za zdmi hotelu

Zdeněk Hanka » Blog » Záhada za zdmi hotelu
19.9.2017, Zdeněk Hanka

Stoupáte-li do mírného kopce za podhorské rekreační městečko Banff v samém srdci stejnojmenného národního parku, zůstanete ohromeni stát v úžasu při pohledu na velkolepou stavbu. Hledíte na hotel Fairmont Banff Springs.

Otevřen byl prvního června roku osmnáct set osmdesát osm. Tehdy ale nevypadal jako dnes. Zbudován byl v Baronial skotském stylu, odkazujícím na středověké tradice zámků a hradů. Tehdy však chybou stavitele bylo někdejších sto pokojů obráceno na opačnou stranu, než nabízelo panorama Skalistých hor. Začátkem dvacátého století bylo rozhodnuto o grandiózní přestavbě, která byla realizována v roce devatenáct set šest. Střed systému budov tvoří věž o jedenácti poschodích a k ní přiléhají dvě základní křídla. Od nich se rozbíhají další stavby a celý objekt završují strmé střechy se spoustou vikýřů.

Hotel Fairmont Banff Springs stojí ve svých mohutných základech v nadmořské výšce čtrnáct set čtrnáct metrů v těsné blízkosti termálních pramenů. Kdysi býval nejvyšší budovou v celé Kanadě. Betonová stavba s kamenným obložením připomíná středověký hrad s ušlechtile sebevědomou architekturou. Pořádají se zde sympozia a setkávají se zde honorace z celého světa. Celá oblast je vyhledávaná pro lesy na úbočí Rocky Mountains, průzračná jezera a rekreační možnosti. Tomu odpovídají interiéry a nabídka služeb. Navzdory tomu je hotel volně otevřený turistům a návštěvníkům městečka Banff.

Tlusté zdi a klenby v dlouhých chodbách jsou živnou dužinou pro duchy a spojení se záhrobím.

Legenda, podporovaná svědectvím pracovníků hotelu, vypovídá o nevěstě na schodišti. Mladý pár chtěl v roce devatenáct set dvacet uzavřít svůj sňatek právě zde.Tehdy sestupovala šťastná nevěsta po jednom z točitých schodišť a snad se jí připletl podpatek do vlečky, možná ji něco polekalo, v každém případě upadla a na schodech svému úrazu podlehla. Od té doby je vídán její stín na schodišti, jindy v tanečním sále, kde tančí svůj první, avšak neuskutečněný, svatební tanec se svým mladým manželem.

Hotel nikdy neopustil ani duch někdejšího recepčního Sama McAuleyho, třebaže zemřel v roce devatenáct set sedmdesát pět. Pomáhá hostům hotelu tam, kde může. Jedna starší dáma žádala o technickou pomoc, když shledala, že klíčem od jejího pokoje zámek nelze otevřít. Recepční byl po nějakou dobu zaneprázdněn a když ke dveřím přišel, už bylo odemknuto. Jiná žena svědčila, že je v mezičase přišel odemknout jiný recepční, který přesně odpovídal popisu Sama McAuleyho.

Jiná záhada se vztahuje k šestému poschodí. Pokoj šest set devadesát dva se jen těžko daří obsadit, protože hosté zde nemají klid. Polštáře jim během spánku cuknou pod hlavou a neznámá síla je vytahuje z postele na zem.

Ještě děsivější je příběh pokoje osm set sedmdesát tři. Právě za jeho dveřmi byla povražděna celá rodina. Od té doby hosty za noci budí nářek. Pokud sáhnou po vypínači a rozsvítí, nikoho v místnosti nelze spatřit. Na zrcadle se však objeví krvavé otisky prstů. Ty nelze smýt anebo samy zmizí, dříve než přijde pokojská v noční službě. Přítomnost duchů je tak opravdová, že vedení hotelu v osmém patře, tam, kde by měly být dveře do zmíněného pokoje, najdete zaslepení. Pokoj je z chodby nepřístupný.

Nahlédněme za stěnu, která kryje původní dveře.

Objevíme tam rozšíření pokoje sousedního, to je pravda. Hororem obestřená místnost se tedy běžně hostům nabízí.  Zdá se tedy, že záhada je rozmetána. Ostatně odpověď v tom smyslu dostanete od personálu hotelu. Jessica D. má však jinou zkušenost. Opustila v hrůze pokoj v pět hodin ráno v pyžamu. Probudilo ji klepání na stěny a ze skříně. Tehdy vběhla do koupelny a po návratu do pokoje byla postel zastlaná a po zpětném nahlédnutí do koupelny, ručníky, které pohodila na zem, visely spořádaně na koupelnových hrazdách, ačkoli do zamknutého pokoje nikdo nevkročil.

Stojím na místě, kde mají být dveře do pokoje osm set sedmdesát tři. Chci zaklepat, připraven, když ...

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?