Indiánské léto

Zdeněk Hanka » Blog » Indiánské léto
17.10.2017, Zdeněk Hanka

Je to taková fyzikálně astronomická událost s premiérou dávno odehranou. Přesto každoročně vítanou. Nemám na mysli teď sympatický film z poloviny devadesátých let s tehdy sedmnáctiletou Tatianou Wilhelmovou.

Když se řekne podzim, vybaví se mi Karlovy Vary. Z nějakých důvodů mi to úžasné město nastavilo svou tvář vždycky na podzim. Je to nejspíš tím, že lékařské odborné konference se tam konaly právě na podzim. Tolik barev najednou, od karmínové, přes rubínově rudou a sienu do odstínů okrových až průzračně žutých, které stoupají do svahů nad vznešené fasády, to je bezesporu jedinečná podívaná. V Karlových Varech jsem nebyl jistě přes dvacet let. Vím zprostředkovaně, že můj obraz někdejších Karlových Varů by zasloužil korekci. Já si chci ponechat iluzi té otištěné palety, tak jak ji vidím, kdykoli se mi zachce.

Praha má svůj podzimní podpis v zahradách pod Hradem a samozřejmě nejen tam. Je-li řeč o podzimu v Praze, pak stojí za to dlouze posedět na stráni pod restaurací Oživlé dřevo.

Jižní Morava, Pálava, buchlovské kopce, pak Horní Bečva, Rožnov pod Radhoštěm. Cheb a jeho okolí, táborsko, Vysočina na podzim, to jsou témata pro malíře Josefa Jambora nebo Ivana Kulheima.

Oblast, kterou je nutno prožít právě na podzim, jsou rozhodně Roháče. Pěšky projít s „úeskou“ na zádech, ve vysokých botách a spát pod hvězdami, když Letní trojúhelník je střídán Orionem a Býkem.

Klasickou pověst dlouhého podzimu s nahozenými barvami na všechny svahy pod bělostnými štíty hor proti modré obloze si vysloužila Kanada. Každý strom se chce alespoň lehkým odstínem odlišit od ostatních. Zastavit se a vkročit do lesů lze však vřele doporučit pouze po vyznačených pěšinách. I tak lze pozdravit medvěda, který nemusí být v dobré náladě. Srnci, losi a mufloni se rádi nechají fotografovat, medvěd by mohl mít námitky.

Třebaže podzim chce být vnímán a pochopen čtyřrozměrně, tedy včetně svěžího větru ve vlasech, vůní hub mezi vlhkým jehličím a chladým dechem mlhy, nabízím zde podzimní menu v podobě spíše nahodilých fotografií z několika různých míst.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem