Vánoční romance pro každý den

Zdeněk Hanka » Blog » Vánoční romance pro každý den
23.10.2017, Zdeněk Hanka

Pravděpodobně jsem vyvolal dojem, že se mi některé stránky kalendáře slepily dohromady a tím pádem jsem pár týdnů přeskočil. To ne, stále platí, že je tady s námi a okolo nás říjen se vším, co k němu patří. A kupodivu přesto nabízím i pohled vánoční.

Představuju si, že na začátku toho nápadu byl sen. Musel to být sen nebo tiše zašeptané přání malého dítěte v době okolo Vánoc, nejspíš krátce před nimi. Doma už voněl jehličím stromek, na talíři se řadily medvědí tlapky spolu s nadýchanými vanilkovými rohlíčky a maminčiným lineckým pečivem. Venku tiše ležel sníh a do tmy za oknem v líných vločkách padal čerstvý. Noc přišla brzo a to se pěkně spřádají představy a přání. Musela se tam někde na počátku formovat touha dítěte, protože jen děti dokážou takto uvolnit svou představivost.

Co kdyby tak Vánoce přicházely každý den. S tím očekáváním, s teplem u kamen a nočním hlasem zvonu z kostela, s vlhkou sprškou, která zvenčí vletí do síně s každým otevřením dveří.

Ten kluk, který si dokázal naplnit právě takový svůj sen, se jmenoval Bob Kowalewich. V malebném městečku Banff ve stínu horských štítů Skalistých hor založil před pětadvaceti lety vpravdě unikátní obchod. Tedy, přesněji, když píšu slovo obchod, velmi tím šidím jeho celý nezaměnitelný duch Vánoc. Je to pohádková jeskyňka, která má v moci podivuhodné kouzlo. Vstoupí-li kdokoli z hlavní ulice dovnitř, nadechne se Štědrého večera plnou měrou, včetně vánočních melodií, které tiše znějí odevšad. Zákazník, vlastně spíše host, tiše našlapuje, míjí dekorace zlaté, stříbrné, červené a zelené, zvonky, větvičky borovice, nahlíží do polic, plných dávno zapomenutých hraček. Odněkud voní čaj, mísící se s purpurou. Času je najednou plná náruč, protože se vracíme zpět tam, kdy času, lásky, klidu a snů bylo moře. Kouzlo, o němž vedu řeč, spočívá v pocitu domova, v návratu mimo běh času a ve skutečnosti, že člověk z obchodu vycházející je jiný, než ten, který vstoupil dovnitř. Je to laskavá hojivá kúra pro duši a jako taková by měla být předepisována.

Ten vánoční obchod Spirit of  Christmas je otevřený po celý rok. Tedy v dubnu, v červenci nebo v září, ve čtvrtek nebo v pondělí, Vejde dospělý člověk smýkaný šedivými starostmi všedního dne, aby odtud vyšel umytý, usměvavý a pohlazený. Každý, kdo zvolna prochází mezi vystavenými vláčky a drobnými vánočními scenériemi, se usmívá, lidé se navzájem zdraví, jako by se znali odpravdávna, něco je spojuje a všem je pěkně.

Bob Kowalewich by dvacátého druhého října oslavil šedesáté čtvrté narozeniny. Nedožil se jich. Ze svého výjimečného naplněného snu v podobě vánočního obchodu v Banffu odešel naposledy ve věku svých padesáti let v březnu roku 2004. Rakovina je na vině, že se nemohl těšit ze svých každodenních Vánoc déle. Uspořádal je pro všechny, kteří sem našli a budou nacházet cestu. Zanechal tím po sobě bohatý a hřejivý odkaz, který je tak každému na dosah v podobě obyčejné radosti. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?
Jitka Kejřová - 26.10.2017 08:44
Jééé to je nádhera.Tam jsme byli a nemohli jsme ani odejít jak jsme nenasytnĕ fotily.My dvĕ holky a jedna z nás je přesné tak stará, vlastnĕ mladá jako ten úžasný kluk z Banffu, který se už dívá na všechny šťastné lidičky, kteří se kochají celý rok!!! Budiž mu sláva!!!
Odesláno z IP: 93.153.61.155