Říkali mu Jack

Zdeněk Hanka » Blog » Říkali mu Jack

22.11.2017, Zdeněk Hanka

Mnohé o něm víme. Je toho přesto pořád dost, co obecně známo není. John Fitzgerald Kennedy byl výjimečný muž v mnoha ohledech a jeho život je protkán osudy a událostmi, o nichž se hodně psalo a dosud píše.

Připustím, že jeho osobnost pro mě není tak docela pouhým encyklopedickým faktem. Je to dávno a přesto si pamatuju den, kdy ve večerních zprávách na televizoru Athos běžel ten děsivý záznam. Bylo mi necelých osm let, ale uvědomoval jsem si, že se stalo něco hrozného. John Fitzgerald Kennedy byl obdivovaný mladý prezident, ztepilý, stále se usmívající muž. Ten den ho zabila zákeřná střela. Otřáslo to mnou a ten děsivý záběr se mi dlouho ještě vracel.

Daleko později jsem měl možnost navštívit a přímo vidět místo posledního odpočinku Johna Fitzgeralda Kennedyho. Znovu jsem před vnitřním zrakem viděl ten záběr na míjející otevřený vůz a měl jsem zvláštní pocit přímého prolnutí těch dvou časů.

Ví se obecně, že John F. Kennedy se stal nejmladším prezidentem Spojených států a jeho blízký vztah k Marilyn Monroe tajemstvím zcela jistě nebyl. Je tedy něco, co se do novin nedostalo?

JFK byl zproštěn vojenské služby jednak proto, že trpěl Addisonovou chorobou, selháváním nadledvin  s následnou závažnou poruchou v produkci hormonů kortizol a aldosteron. Kromě toho v důsledku své skoliózy měl jednu nohu kratší. Nic z toho mu však nebránilo v naplnění své vášnivé lásky ke sportu. Byl vynikajícím plavcem, skvěle hrál tenis a taky miloval plachtění na moři.

Na rodinných sešlostech rád a s chutí zpíval, ale většinou právě jen tam. Proto jen jeho blízcí a členové rodiny dosvědčili, že měl krásně nosný a pevný baryton. Byl osobním přítelem a obdivovatelem o dva roky staršího Franka Sinatry.

Ostatně, hudba sehrála v Kennedyho životě zvláštní roli a je spojena s tragédiemi. Zdá se, že to nemohla být náhoda.

JFK měl osm sourozenců, sám z nich byl druhý nejstarší. Tehdy, v roce 1944 John v rodinném kruhu poslouchal dojemnou píseň Binga Crosbyho „I’ll Be Seeing You.” Možná je na místě uvést český překlad písně a připomenout si, že američtí vojáci tehdy vstoupili do války.

 

Budu tě vídat

na všech starých známých místech,

která objímám celým srdcem.

Po celý den a napořád.

Tu malou kavárnu i park za cestou,

dětský kolotoč a kaštany.

Pak studnu, co plní přání.

Budu tě vídat, až bude krásný letní den,

kdy všechno je plné světla a rozjásané -

- právě takto na tebe budu vždycky myslet.

najdu tě v ranním slunci

a když padne noc, budu se dívat na Měsíc

a uvidím tě.

 

Tu jímavou píseň poslouchal i sedmadvacetiletý John, když se rodina dověděla, že Johnův bratr Joe tragicky zahynul při nebezpečné letecké misi.

V roce 1948 už jako mladý kongresman poslouchal muzikál, který česká veřejnost zná jako Divotvorný hrnec. Zněla právě píseň “How are Things in Glocca Morra?” (Jakpak je dnes u nás doma?), jejíž původní i český text vystihuje dobře náladu vzdáleného domova. Tehdy se dověděli o tragické letecké nehodě ve Francii, při níž zahynula Johnova sestra Kathleen.

Je známo, že mimořádně úspěšnou kennedyovskou dynastií se táhnou tragédie, namnoze mystické. Možná tedy nepřekvapí jiná skutečnost. Nedlouho před slavnou Ed Sullivan Show, uvádějící dne 9. února 1964 britskou skupinu The Beatles na americký kontinent, se vůbec první uvedení slavné čtveřice dostalo na televizní obrazovky jednoho rána v rámci CBS. Ranní zprávy přinesly informaci o Beatlemánii v Anglii, včetně klipu, který skupinu představoval. Ten měl být uveden ještě opakovaně během dne. Byl však stažen. Zprávu přehlušila tragédie, k níž došlo v Dallasu. Psalo se totiž datum 22. listopadu 1963, kdy byl John Fitzgerald Kennedy zavražděn.

V chodbách Bílého domu visí obrazy všech amerických prezidentů. John Fitzgerald Kennedy na něm hledí dolů, vlastně mu není dost dobře vidět do obličeje, zdá se, že má zavřené oči. Obraz postrádá jakékoli pozadí. Vážím si výjimečné příležitosti, při níž jsem mohl spatřit ten obraz přímo v prostorách Bílého domu. Postál jsem před ním a tam jsem si uvědomil, že jde o záměr. Vždyť právě jen tak se otvírá možnost pro otázky. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem