Když se múza opravdu soustředí

Zdeněk Hanka » Blog » Když se múza opravdu soustředí

7.4.2018, Zdeněk Hanka

Oba dva jsme kluci praštění a tak jsme kamarádi na téže frekvenci. On je navíc profesionální sommelier, což není zanedbatelná podrobnost. V tom případě je na místě zmínit, jak jsme toho dobrého mladého muže potrápili. A přesto nás má stále rád.

Řeč je o zeťákovi.

Plánoval cestu z domovského Toronta do Calgary a takový záměr využil pro naplnění zvláštní objednávky. Dlouhé týdny před příletem si vyhledal v katalogu a nechal si objednat ve speciální vinotéce postupně tři láhve jakýchsi výjimečných ročníků. Šlo o odrůdy, které se nevyskytují běžně a byly podle toho náležitě drahé. Po příletu jevil neklid do chvíle, než se vzdálil, aby se vrátil s krabicí. V nich s úctou choval pečlivě zabalené tři láhve. Tvářil se vážně, až ustaraně, když žádal o úschovu v naší nemovitosti. Jsme na takové zakázky připraveni. 

„Uložím je sem, do té spodní police,“ zdůraznil s naléhavostí v hlase, „nemůžu je vzít domů najednou. Vím, že tady budou v bezpečí do mé příští návštěvy.“

„Samozřejmě,“ ubezpečil jsem ho, „tady budou mít ideální podmínky. Tady ten spodní rošt na lahve. Budu si to pamatovat.“  Přikývl a pak se opakovaně vracel ke svým třem pokladům a těšil se z nich. Za několik dnů odletěl zpět domů a vzácná vína zanechal v opatrování u nás.

Středa, čtvrtek, pátek  - přišel jsem z práce a doma už vonělo Kuře podle Emerila. Hmmm! Skvělá pochoutka, kterou je nutno během přípravy štědře podlévat vínem. Nešťastnou náhodou moje žena sáhla právě po té nejvzácnější ze zmíněných tří lahví.

To byla veliká zkouška, kterou zeťák zvládl s obdivuhodnou trpělivostí. Po chvíli ticha, kdy nevěřil tragické zprávě, se vyrovnaným hlasem optal, jestli bylo to Kuře podle Emerila alespoň chutné. 

(Ano, ano, bylo. Od té doby však našemu archívu nevěří a víno si u nás už neukládá.)

---

Jeho čeština je na vzestupu. Potěšme se, jak vypadají jeho srdcem psaná blahopřání k různým příležitostem. Při práci s jazykem odmítá vnější pomoc, pere se sám se slovníkem v ruce s brilantními slovními obraty. Zde jsou autentické přepisy.

 

Vesele birthday tobě! Letos slavit bystrý miminko a lahodný jahody. Laska

 

Velky Velikonoce! Veltlinske konik! Vedlejši vejce vedro dnes večer vařeny (vařit jako brambory). Vruboun hudba stát kolik bezva pro Jaro, jako větvičky. Výborně! Východ.

 

Remember the life lesson of jahody-řemdich. Happy birthday.

 

Vesele narozeniny! Velitel, velmistr, venkovanka: vesměs ne veslovati koho velmi vy zaslouženě muset čeho! Přímo od pramene, šťastny tančit diskotéka! Napínavy den

 

Jsem užívat jeden slovník do / k / na zapsat ten zpráva! Doufat v nejlepší náhoda čtivý, jako jahody do zima. Laska.

 

 

Není to úžasné? Už jen za to si náš drahý zeťák zaslouží to nejlepší víno z těch nejvzácnějších sklepů

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?