Dům pokanadsku

Zdeněk Hanka » Blog » Dům pokanadsku

14.4.2018, Zdeněk Hanka

Netroufám si položit na misky vah oba způsoby. Takový odborník nejsem, snad pozorovatel a bdělý žák. Jistou zkušenost jsem totiž získal, protože i tudy mé cesty před lety vedly.

Jak se staví dům v Kanadě? To je moje odpověď na otázku, s níž jsem se několikrát setkal. Musím přiznat, že obyvatelé se mohou nastěhovat za několik týdnů od prvního kopnutí do země. Dům vypadá pěkně a dobře izoluje. Tradiční kanadská konstrukce má však i svá „ale.“

Dostatek přírodních zdrojů a usedlíkova dělná ruka se sekerou, vedly nejspíš k tomu, že si někdejší pionýři Západu stavěli dřevěné sruby. Materiál zůstal, technologie postoupila dopředu. To, co na české půdě nazýváme chatou, zbudovanou většinou ze dřeva, v Kanadě je povýšeno na obytný dům. 

Základy domu se příliš neliší od evropských. Šalování, beton, znáte to. A pak už nastupuje dřevo. Základní a nepřehlédnutelnou nevýhodou dřevěné stavby je její ochota hořet. Dům postavený klasickou metodou shoří na úroveň základů přibližně za čtyři minuty. To člověk jen drapne trenky a uhání s rukama nad hlavou na ulici. Vatra ozáří oblohu a bydlo se stane minulostí. Navíc je třeba vidět, že dráty elektrického vedení se plazí po dřevěném rámu. Do celé stavby je vsazen topný systém, rozvedený do všech podlaží. Se zdviženým prstem a obočím pravím, že jsme viděli němé požářiště tam, kde ještě před půhodinou stál dům. Bdělost je tedy rozhodně na místě. Čtyři, ano, v takovém případě je dobré mít doma nejméně čtyři hasicí přístroje.

Dnes se už používají sendvičové panely. Ty se zapálit opravdu nepodaří. Pěna je ohnivzdorná a to je rys velmi vítaný. Panel sestává ze dvou dřevotřískových desek, mezi něž je pod tlakem v lisu nastříkaná expandující pěna. A je to.

Nejdřív se zajistí připojení vody a odpadu a pak přívod elektřiny. Pokud jde o vedení elektrické nebo telefonní, dráty namnoze vedou vzduchem ze sloupu na sloup a v prověšení se pohupují, jak jim přikáže vítr. 

Na základy budoucího domu se vztyčí dřevěná kostra a je čas pro panely. Přiložit, pak vrtačkou bzum, bzum a jde se na další. Dům tak už získává svůj tvar. 

Střechu, podobně jako stěny domu, tvoří dřevotřískové desky. Na ně přijde dehtový papír a pak dílce střešní krytiny. Jeden dílec uložit vedle druhého a pneumatickým kladivem nastřelit střešní hřeby se širokou hlavou. Asi takto: „Pff, Pff,...“. (to bylo to pneumatické kladivo). A za jedno odpoledne je dům pod střechou.

Elektrikář rozvede po vnitřních plochách domu dráty a kladivem, tentokrát elektrickým, je přišpendlí jako kancelářskou sešívačkou takto: „Duc, Duc, Duc...“. Hotovo.

Na vnější plochy domu se podobně připevní fasáda z plastu, zasadí se okna, dveře, okolo domu se rozvine koberec s předsázeným trávníkem a nový šťastný majitel dostane klíče. 

Tedy přesněji ve chvíli, kdy si plácnou nad podmínkami ve smlouvě. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem