Vedlejší nález

Zdeněk Hanka » Blog » Vedlejší nález
23.7.2018, Zdeněk Hanka

Inspiraci jsem nalezl v netradiční výstavní síni v Praze. Přesněji, na zmíněné síni vlastně nic netradičního nebylo, mám na mysli exponáty.
 

Ve vitrínách jsem mohl obdivovat stavby ze systému LEGO. Do podrobností vyvedené budovy i celé krajiny, dokážou navodit vlídný úsměv každému. Návštěvník se v intimním soukromí vlastní duše promění ve školáka, který si staví kostičky na sebe a je beze zbytku vtažen do zmenšeného světa. 

Chtěl jsem vědět víc o historii té nadčasové hračky, která přitahuje caparty batolecího věku právě tak jako děti devadesátileté. Zaujalo mě, jak nešťastné události mnohdy ovlivní budoucnost na generace dopředu. 

V roce 1916 dánský podnikatel Ole Kirk Christiansen odkoupil truhlářskou firmu, která se zabývala výrobou nábytku. V roce 1924 Christiansena stihla katastrofa, když jeho továrnu pohltil požár, který vzešel ze zapomenutých hoblin. Christiansen z popela požářiště pomyslně nechal vzlétnout bájného Fénixe, když vystavěl společnost ještě větší. Přišla však krize a Christiansen, ve snaze udržet svůj podnik nad vodou, začal vyrábět zmenšeniny nábytku a tady už stojíme u zrodu továrny na hračky. Veliký obchodní úspěch tehdy zaznamenala hračka jo-jo. Hospodářská krize však tlačila všechny obchody do červených čísel a podnikavý Christiansen začal využívat kolečka ze své jo-jo hračky pro výrobu autíček a cele se začal soustředit na výrobu hraček.

Zajímavou podrobností je historie názvu LEGO. V roce 1934 Kirk Christiansen vypsal mezi svými zaměstnanci soutěž o láhev domácího vína pro toho účastníka, jehož návrh bude vyhodnocen jako nejlepší. Nejúspěšnějším se ukázal název LEGO. To proto, že dánsky leg godt znamená dobrá hračka a také proto, že v první osobě jednotného čísla lego v latině značí, mezi jiným, tolik, co sestavím dohromady. Kdo tedy získal víno? Sám Ole Kirk Christiansen, který právě svůj návrh vyhodnotil jako nejlepší. Inu, kdo drží otěže, určuje směr.

K zásadnímu obratu dochází v roce 1947. A tady vyprávění zasluhuje zpomalení filmu, abychom viděli každé okénko. Ole Kirk a jeho syn Godtfred se seznámili s hračkou společnosti Kiddicraft, kterou si nechala patentovat Hilary Page už v roce 1939. Šlo o stavební cihličky z plastické hmoty, které bylo možné sesazovat na sebe. V roce 1947 svůj patent ještě dále upevnila vylepšením kostek. Kromě malých válečkovitých výstupků na horní plošce, usadila do prostoru na vnitřní straně kostky krátký dutý váleček pro lepší úchyt. 

Společnosti LEGO se nápad zalíbil a zahájila výrobu stavebnice na témže principu. V roce 1953 už existuje název LEGO bricks.

Na tomto místě už můžeme zpomalení filmu, určené k zamyšlení, opět zrušit a historický pohled urychlit. LEGO nabírá výšku a stává se velmi oblíbenou, po celém světě rozšířenou hračkou a od šedesátých let úspěch společnosti stoupá prudce vzhůru ke stratosféře. Netroufám si hodnotit nakládání s patentem paní Hilary Page, protože neznám podrobnosti. 

Pamatuju si však, protože po kolejích své paměti dohlédnu už poměrně daleko, jak jsme si v šedeátých letech hrávali se stavebnicí, která proklatě připomínala LEGO a tedy nejspíš patentovaný návrh paní Hilary Page ze společnosti Kiddicraft. Velikost táž a, pokud mě pamět neklame, na krátkých stranách malých cihliček býval svislý zářez a ke stavebnici patřila ještě žlutá křídla dveří a rámy oken. Nemohu vyslovit něco, na co by případný právník mohl významně pozdvihnout obočí. Ptám se proto, zda tehdejší československá stavebnice řádně odkoupila patenty, aby mohla tak podobnou stavebnici vyrábět. 

Zmíněný postřeh mě zavedl ještě dál. Odhalil jsem, že zcela náhodou objevily i jiné společnosti systémy, které se k nerozlišení podobají stavebnicím LEGO. Stále mám přitom na mysli patenty paní Hilary Page z konce třicátých a pak čtyřicátých let. Za zmínku stojí stavebice Best Lock, BanBao, K’Nex, Kre-O, Mega Bloks, Oxford, Tyco Super Blocks, stavebnice Pilsan, stavebnice Rondo a výrobky firmy Guangdong Loongon, která vlastní výrobce Lepin, Cogo a Xingbao. 

Chybí mi odpovědi na řadu všetečných otázek. Respektují všichni patentový zákon? Může jít o chybu ve formulaci a v definování předmětu patentů Hilary Page? Může jít prostě jen o drzost a svezení se na cizích zádech? Mají peněžní toky očekávaný směr?

Mám si vůbec klást takové otázky? 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem