Do morku kosti

Zdeněk Hanka » Blog » Do morku kosti

25.7.2018, Zdeněk Hanka

Rozlišení skončí pravděpodobně na úrovni atomu. 

Těžko říct o následující příhodě, zda šlo o mystickou náhodu nebo civilizace dospěla za přijatelné hranice. Stalo se, že dvě ženy se spolu bavily na téma dlouhých prstů u nohou. Tedy, mám-li být přesný, je řeč o prstcích. Jedna z nich si posteskla, že má prstce příliš dlouhé, což jí znesnadňuje život. Témata k hovoru jsou různá a vlastně by nestálo za zmínku tu látku dále rozvíjet. Podivnou drobnost jsem však nezmínil. Právě ta mladá žena, která hovořila o své trampotě měla v kapse mobilní telefon. Byl v té době řádně vypnutý a tedy hluchý a němý. 

Téma hovoru se přeneslo jinam a během několika krátkých minut sáhla po telefonu, zamýšlejíc napsat textovou zprávu. Jak uhrančivé bylo její překvapení, když na displej vyskočila reklama nabízející operativní řešení abnormálně dlouhých prstců. Taková trampota není příliš obvyklá a reklama přesto zasáhla neomylně právě probírané téma. 

Dovedu pochopit, třebaže úplné technické vysvětlení mi schází, že webová stránka booking.com vytrvale adresuje nabídky k ubytování na místa už dříve prostřednictvím uvedené stránky objednaná a navštívená. Znamená to však, že různí lidé dostávají různé reklamní nabídky, protože cestovali na různá místa. Tedy, uvažuji-li v tomto smyslu dál, odesílání reklam je skutečně individualizované. 

Jenomže v případě, který jsem uvedl, nikdo žádnou objednávku neodesílal. Telefon byl dokonce vypnutý. Může náhoda přemostit dvě události takovým obloukem? Pokud náhodu tak extrémní vyloučíme, pak zbývá vysvětlení, že mikrofon telefonu snímá všechno kolem sebe, i když spí. Není to děsivé? 

Není už překvapením, že IP adresa, tedy Internet Protocol address, je otiskem prstů každého počítače. Co všechno prozradí, vědí jen ti, kteří věci skutečně rozumí. 

Ze skořápky ďáblova vejce se vyklubal nový typ zločinu.  Jeho zprostředkovatelem je televizor. V dálkovém propojení s telefonem ochotně poskytne podrobné zprávy o dění za zavřenými dveřmi. 

Trojrozměrná mapa Google Earth může kohokoli provést libovolným místem na planetě. 

Na tomto místě si dovolím malou vsuvku pro ty čtenáře, kteří četli Platinu. Prozradím vám, moje drahá čtenářko a literárně otužilý čtenáři, že jsem v Lisabonu nikdy nebyl. Reálie jsem pro účely příběhu ovládl právě procházkami cestou Google Earth.

Jenomže Google Earth ve skutečnosti propustí jen povšechnou informaci. Pohled zvídavého dalekohledu odněkud z výšky, je zastaven na určité úrovni. To platí pro obecnou veřejnost. Jsem přesvědčen, že pro jakékoli profesionální a vojenské úkoly je pohled pod pokličku do kastrůlku na vaší plotně snadným soustem. 

Pouliční kamery jsou dnes všude a trvale sledují živým okem všechno a všechny, nelze se vymanit z jejich dosahu. 

Z libovolného počítače na Zemi se teoreticky lze dobrat nejen informací o vašich uspořených mincích na účtu, ale bezbřehý prostor Internetu také dokáže vyzradit všechno a vašem zdravotním stavu. 

Technologie se budou vyvíjet jistě dál a dál, jednou budeme mít někde pod kůží čip a pak už se neutají kam a odkud jdeme, jakou hladinu cukru máme v krvi, co a kdy jíme, kdy uléháme ke spánku. Orwelův svět prosákl do našich životů.

Jakou můžeme čekat budoucnost?

Na jednu stranu je dobře vědět, kam prchá zlosyn toho či onoho druhu. Současně ale informace o nás bloudí bezdrátovým prostorem do rukou povolaných i nepovolaných. Dokážeme je rozlišit?

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem