Bez adresáta

Zdeněk Hanka » Blog » Bez adresáta

11.8.2018, Zdeněk Hanka

Komu o tom taky psát? Klepat na dveře? Kdo otevře? 

Od začátku. Veřejnost o tom jen těžko mohla vědět a lékaři, přicházející do země javorového listu, byli ti poslední, kdo by se to měli dovědět. Zkoušky jsou nesnadné, vlastně se nestydím za to, že jsem je opakoval několikrát, než jsem uspěl. 

A teď najednou ta zpráva. 

Kanadská vláda apelovala na představitele Saúdské Arábie, aby příslušné exekutivní orgány propustily tamní vězněné aktivisty za lidská práva. To je bezesporu správný postoj, bezpráví je hanebnost a je jen dobře, že Kanada takto vyhodnotila ostudné jednání ve vzdálené zemi. Jenomže každá reakce vyvolá reakci. Ověřil jsem si v tisku, zda nejde o taškařici zlovolného novinářského šotka. Dočetl jsem se jen to, co jsem se právě dověděl. 

Jak mohou souviset případy zavřených aktivistů v Saúdské Arábii s lékařskými zkouškami v Kanadě?

Lékaři ze Saúdské Arábie si podle mezinárodní dohody po dostudování dokončovali postgraduální praxi v Kanadě. Po pravdě není se co divit, že dohoda byla oboustranně výhodná. Lékařská rezidentská místa byla obsazována v počtu velmi významném právě lékaři ze zmíněné země. Možná svítat začne ve chvíli, kdy zprávu doplní další podstatný fakt. Tyto rezidenty – mladé lékaře – platila štědře právě Saúdská Arábie. Součet je následující. Práci v nemocnicích vykonávají ve vysokém procentu lékaři, kteří finančně nijak nezatěžují svou hostitelskou zemi javorového listu. Tito lékaři navíc získávají praxi a své profesionální ostruhy v kvalitních nemocnicích, než se opět vrátí do Saúdské Arábie. 

Na tomto místě chci vážit slova. Vím však, že právě mladý lékař se může potýkat s vlastní neobratností a nedostatkem zkušeností. Řekněme, že kuchtík napřed něco tu a tam připálí nebo přesolí a to mohou teoreticky pocítit jeho první strávníci. Pak se přirozeně nabízí otázka, kdo jsou pacienti, kteří se ocitají v oné prvotní péči. Teprve jako dobře vycvičení odborníci se pak vracejí do Saúdské Arábie. 

Do Kanady přitom přicházejí ze světa lékaři s letitou praxí. Po zkouškách je velice těžké získat rezidenturu – tedy ono zahřívací kolo.

Proč se ta zpráva dostala do novin?

Saúdská Arábie, jak se zdá, neodpoví tím, že výše zmíněné vězněné aktivisty propustí. Na šachovnici mezinárodních vztahů přichází s jiným tahem. Stahuje ke konci srpna z kanadských nemocnic všechny své rezidenty zpět do Saúdské Arábie. S nimi odejdou i peníze, kterými je zajišťovala jejich domovská země a vedle toho vzniká navíc palčivý nedostatek lékařů. 

S jistou hořkostí prozrazuji, že platnost mých kanadských lékařských zkoušek už vypršela, aniž jsem okusil rezidentury. Jen ta vede k licenci. 

Mám se přihlásit znovu? Ještě mi není ani šedesát tři let, to mi bude až v zimě. Kdo však ví, jakou další dohodu uzavřou politici. Tuším, že po nějakých jednáních si potřesou rukama. 

Já si půjdu potřást fonendoskopem. 

Článek 

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem