Jak začíná ta píseň?

Zdeněk Hanka » Blog » Jak začíná ta píseň?

31.8.2018, Zdeněk Hanka

Znám saloon, kde si můžeš prolejt hrdlem čistej líh, kde koupíš kulku do čela, ještě jsi ve dveřích...

Znám tu píseň celou. Jenomže já znám i takový saloon. Tak dobrá, nebudu přehánět s tou kulkou.  A asi taky ne s tím čistým lihem. Za touto nadsázkou je už ale čirá realita. To je ten typ saloonu, do kterého se přišourá urostlý muž s kloboukem vraženým do čela, v dlouhém kabátě až k vysokým jezdeckým koženým botám a černým šátkem okolo krku, ovšemže s cípem na prsou. Zastaví se v lítačkách, rozkročí se a palce ledabyle zavěsí do pistolnických pouzder na stehnech. Ještě na nich uvolní kožené vazačky, to aby bylo jasno. Když kráčí k barovému pultu s každým krokem zachřestí ostruhy. Postaví se k pultu až na konec a aniž by pronesl slovo, jen barmanovi pokyne zvednutým ukazovákem, na znamení, že chce prozatím jen jednu sklenku. Barman už ví a vzápětí posílá přes celou délku pultu sklenici se zlatou tekutinou.

Ochutnejte odlesk té doby.

Takový podnik existuje a pulzuje svým životem legendárního Divokého západu. Tedy, žít opravdu v té době, kdy se jeden dostal šest stop pod zem a v botách jen proto, že ten druhý byl rychlejší a arizonský Boot Hill v městečku Tombstone zaměstnával hrobníka na plný úvazek, jistě nebylo snadné. 

V saloonu Powderhorn, o kterém je zde řeč, to už nečpí střelným prachem, ale je možné si tady objednat steak veliký jako lopata. Bez několika měsíců plných čtyřicet let po barovém pultu kloužou sklenice whiskey, každý pátek večer od osmi to rozbalí kapela, přesněji housle, banjo, kytara a kontrabas a už drží pevný rytmus a celý saloon duní opravdovou C & W. Pozoruhodná je otevírací doba: Otevřeno: Od jedenácti dopoledne. Zavřeno: pozdě. Zavírací doba není určena pevně. Když kapela šlape a na parketu dobře dupe square dance, není důvod zavírat krám. Dámy mají dlouhé sukně, chlapi na hlavách klobouky a solidní rytmus je slyšet daleko za dřevěný pavlán před saloonem. K příčnému trámu venku se už nepoutají koně, ale stojí tam mohutné a nablýskané motocykly, které přiburácely z nedalekých i vzdálených farem. 

Vaří se tam znamenitě a hladový odtud nemůže odejít ani grizzly. Jediná porce vydá za celou školní jídelnu, jen pokrmy, které se zde připravují se zcela jistě na menu školní jídelny neobjeví. Servíruje se zde vynikající Shotgun Snake Bites anebo Bandit’s Bison Burger – přeložte si to jak chcete, představte si to všelijak, ale pochutnáte si v každém případě. 

Informace, které jsou rozvěšeny po stěnách stojí za pozornost:

Bezejmenné nestydaté ženy zde v Powderhorn Saloon

Říkejte, co si myslíte. Ale mějte rychlého koně.

Dobří přátelé tě nenechají dělat hovadiny. Samotného.

Projdete lítačkami a musíte se nedbale zhoupnout v kolenou. Změřit si zdrcujícím pohledem přítomné, tvářit se vážně a nečitelně. Posedíte, dobře se najíte, nasáknete atmosféru, ale pak přece jen rádi vyjdete ven do civilního léta a krásného dne pod modrou oblohou se zlátnoucími listy stromech kolem.

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?