O jednom skvostu

Zdeněk Hanka » Blog » O jednom skvostu
31.8.2017, Zdeněk Hanka

Zpravodajský portál iDnes uveřejnil rozsáhý článek o Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí.

Velice citlivě a s láskou o tomto výjimečném zdravotnickém zařízení napsala paní redaktorka Alena Řezníčková. Patří jí za to dík. ÚPMD v Praze v Podolí, to je velkolepá instituce, z hlediska "hardware" i "software", mohu-li to tak popsat. Myslím tím budovu samotnou a také světovou úroveň medicíny, která zde žije. O vědecké práci v ÚPMD Podolí a - právě tak v IKEM - se ve světě opravdu ví. Troufám si mluvit právě za Podolí. Jde o pracoviště - jak v části péče o rodičky, tak v péči o novorozence - vpravdě špičkové. Budova, jak věřím a s radostí čtu, si stále zachovává svou hrdou a velkolepou důstojnost. 

Je smutným obrazem o inkompetentnosti bývalého ministra zdravotnictví Stráského jeho úmysl změnit poslání tohoto světového zdravotnického zařízení. Něco se ale přece jen "podařilo" v dobách neblahých a tmářských minulých vlád. V některých prostorách byla původně položena podlaha z portugalského korku. Ta byla brutálně nahrazena linoleem. Přesto lze říct, že ten palác uhájil svou architektonickou výjimečnost. 

Na střeše bývalo solárium a k areálu patřil i tenisový dvorec. Zahrada byla osázena vzácnými dřevinami a z hlediska botanického šlo o arboretum mimořádné hodnoty. 

Pacientky a maminky vědí, jak vysoce kvalitní péče se stala neměnnou tradicí a známkou s pečetí jistoty. Málo však možná veřejnost ví, že vědecko výzkumné práce, které odtud pocházejí jsou s respektem citovány ve světové odborné literatuře. Velmi si vážím skutečnosti, že jsem splnil vysoká kritéria a v Podolí pracoval jako novorozenecký lékař a podílel se na řešení některých vědeckých úkolů v oblasti novorozenecké imunologie.

Dovolím si připojit osobní zkušenost.

Měl jsem možnost navštívit některá zahraničtí pracoviště. Jednak v době svého působení v ÚPMD a pak také v době, kdy jsem převzal roli ředitele jiného zdravotnického zařízení. Při stáži na Universitě v Římě jsem viděl  tamní novorozenecké oddělení. Spravedlivě je nutno přiznat, že jsem viděl i novorozenecké oddělení v Havaně, tedy to vrcholové, které bylo skutečnou pýchou kubánského zdravotnictví. Viděl jsem také novorozenecké oddělení na Universitě na Floridě a také v samém "summitu" světové medicíny,  to mluvím o novorozeneckém oddělení v Johns Hopkins Hospital. Uvádím to proto, že jsem si z uvedených pracovišť odnesl následující dojem: Pokud jde o přístroje, způsob léčby a celkový přístup - cítil jsem, že stačí převzít chorobopis a prostě navázat a pokračovat. Nebylo rozdílu. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?