Kalum Teke Dan - víc, než jen malíř.

Zdeněk Hanka » Blog » Kalum Teke Dan - víc, než jen malíř.
13.11.2016, Hanka Juričková/ Zdeněk Hanka

Jeho díla zdobí řadu galerií po celé Kanadě a Spojených státech amerických. Kdo je Kalum Teke Dan?

Jeden z nejvýznamnějších kanadských umělců z řad původních obyvatel Kanady. Pochází z Tribe Blood - Kainai, jednoho z nejstarších kmenů na území západních prérijních oblastí a svou tvorbou se ke svým kořenům hrdě hlásí. Kmen Blood - Kainai dnes čítá přibližně deset tisíc obyvatel, kteří žijí rozptýleni zejména v jižní části Alberty.
Umělce vedla k hrdosti ke svým předkům především jeho matka a Kalum si je plně vědom nutnosti nést poselství svých otců do příštích generací. Možnost vyjádření spirituálních hodnot, legend a přírodní moudrosti nalezl ve výtvarném projevu. Jeho talent se prosadil už během studia na střední škole v Calgary a právě tehdy začal spojovat svou tvorbu se symbolikou, vztahující se k životu původních obyvatel Kanady. 
Kalum Teke Dan se dnes může ohlédnout na svou více než dvacetiletou dráhu profesionálního umělce s uspokojením. Jeho díla, provedená technikou akryl nebo olej, tvoří stálé expozice v galeriích v Calgary, v galerii Banff, v muzejních expozicích Head-Smashed in Buffalo Jump, dále Blackfoot Crossing Historical Parc. Jeho práce vytvořily kulisu expozic například v Heritage Parku nebo Glenbow Muzeu. Během řady let se jeho díla dostala do galerií a muzeí po celé Kanadě a Spojených státech Amerických, například do galerií v Albuquerque nebo v Santa Fe. Už tradičně je autorem uměleckých koncepcí v rámci každoročního festivalu připomenutí tradic Divokého západu Stampede v Calgary. Kromě jiného dostává zakázky celokanadského významu s trvalou výtvarnou stopou v podobě velkých nástěnných projektů.
Kalum Teke Dan byl také jedním z vybraných umělců, kteří se podíleli na výtvarném výrazu Zimních Olympijských her ve Vancouveru 2010 a dnes získává prestižní zakázky od řady významných korporací a institucí, včetně Úřadu předsedy vlády Kanady.
Kalum Teke Dan nyní připravuje výstavy svých děl ve vybraných galeriích v České republice. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem