Když nic nemáš, nemáš co ztratit

Zdeněk Hanka » Blog » Když nic nemáš, nemáš co ztratit
13.11.2016, Hanka Juričková / Zdeněk Hanka

Za vytvoření nové formy básnického vyjádření udělila švédská akademie Bobu Dylanovi Nobelovu cenu za literaturu. Je to poprvé, kdy cenu získal textař a interpret. Dylan ale předtím získal také Pulitzerovu cenu jako první hudebník v historii a kromě toho jedenáct cen Grammy, filmového Oscara a Zlatý globus.

Bob Dylan je jednou z nejvlivnějších postav 20. století, hudebně i kulturně. Time Magazine ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších lidí století a nazval ho „básnickým mistrem, kousavým a nebojácným sociálním kritikem, vedoucím duchem generace kontrakultury." Životopisec Howard Sounes ho zařadil do nejprominentnější společnosti, když řekl: „Jsou velké figury umění, které jsou nadpozemsky úžasné – Mozart, Picasso, Frank Lloyd Wright, Shakespeare, Dickens. Dylan se řadí po bok těchto umělců."
Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který dostal prestižní Nobelovu cenu. Akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství. Bob Dylan před více než padesáti lety šokoval hudební svět, když zapojil elektrickou kytaru, čímž se odcizil fanouškům folku. Celá desetiletí se vymykal očekáváním. Jeho alba, kterých za tu dobu prodal milióny, jsou plná tajemných textů.

Dylan často své texty kořenil literaturou. Zmínil se, že velký vliv na jeho tvorbu měla poezie a inspirovali ho například: Arthur Rimbaud, Paul Verlaine a Ezra Pound. Sám také publikoval básně a beletrii, mezi ně patří sbírka básní z roku 1970 nazvaná Tarantule a Kroniky, memoáry vydané v roce 2004. Jeho texty z období 1961-2012 vydá prvního listopadu nakladatelství Simon and Schuster. Literární kritici se již dlouho přou, zdali se Dylanovy texty mohou považovat za literaturu. Jeho tvorbě se věnuje i akademická literatura; Oxfordská kniha americké poezie zařadila jeho píseň "Desolation Row" do vydání z roku 2006 a nakladatelství univerzity Cambridge publikovalo "Cambridgeský průvodce Bobem Dylanem" v roce 2009, což dokládá Dylanovu dobrou pověst v literárních kruzích. Americký básník Billy Collins řekl, že si Dylan zaslouží ocenění nejen za hudbu ale i za poezii. "Většina hudebních textů se bez hudby neobejde a tak to má být. Bob Dylan patří k dvěma procentům písničkářů, jejíchž texty jsou zajímavé i bez doprovodu harmoniky, kytary a specifického hlasu. Myslím, že je můžeme považovat za literaturu," řekl Collins.

Dylan začal nové tisíciletí tím, že vyhrál svého prvního Oscara. Jeho píseň „Things Have Changed“, kterou napsal pro film Wonder Boys (Skvělí chlapi), vyhrála v březnu 2001 Cenu Akademie. Oscarová soška (podle některých zpráv napodobenina) ho doprovází na turné, dohlíží na vystoupení posazená na zesilovači. V roce 2008 získal za mimořádný přínos Pulitzerovu cenu a v květnu 2012 prezident Obama v Bílém domě ocenil Dylana Prezidentskou medailí svobody. Při ceremonii Obama vyzdvihl Dylanův hlas pro jeho „jedinečnou chraplavou sílu, která redefinovala nejen to, jak hudba zněla, ale i poselství, které nesla a jak ovlivňovala lidi.“

V minulých letech si literáti a vydavatelé často stěžovali, že Nobelovu cenu získávají obskurní spisovatelé za svá jasná politická poselství. Rozhodnutí Švédské akademie udělit cenu tak známému umělci je možná až příliš radikální odpovědí na tyto stížnosti a zesiluje prestiž umělce, který jí má dostatek.

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?