Nejlepší pověst má Kanada

Zdeněk Hanka » Blog » Nejlepší pověst má Kanada
16.11.2016, Admin / Zdeněk Hanka

Nebyli jsme v komisi, ale něco na tom bude, hledě z Vesmíru, ano, věřím tomu rád.

Nejlepší pověst na světě má Kanada, těsně ji pak následují Norsko, Švédsko a Švýcarsko. Česko skončilo z hodnocených států na 24. místě. Informovala o tom poradenská společnost Reputation Institute, která podobný žebříček sestavuje už šest let.
Hodnocení bylo provedeno na základě hlasování 78 tisíc lidí po celém světě a analýze ekonomických údajů, způsobu vládnutí, efektivitě státní správy, ochrany životního prostředí a další informací. Celkově bylo hodnoceno 55 zemí světa.

Kanada vyhrála už čtyřikrát. A jak se ukazuje, k dobré reputaci země nestačí ani sebelepší výkonnost ekonomiky, ani velikost. Rozhoduje celkový dlouhodobý dojem a spolehlivost. Právě proto podle organizátorů přišlo kvůli své agresivní politice a válce na Ukrajině o mnoho sympatií ve světě například Rusko. Česku zase škodí to, že v souvislosti s námi se neustále hovoří o korupci.

Název Canada pochází z řeči prvních národů – konkrétněji kmene Huronů – a zní kanata a do češtiny jej lze přeložit jako „vesnice“, „uskupení vesnic“ či „osídlení“. V roce 1535 použili indiáni toto slovo pro označení osady Stadacona v rozhovoru s Jacquesem Cartierem. Ten je potom začal používat pro označení oblasti okolo své osady – dnes již jako část Québec City. Od roku 1547 se toto označení začalo objevovat na mapách jako označení rozsáhlé okolní oblasti. Tedy původní označení, Nová Francie, se přestávalo používat a Canada byl název území na sever od USA a na východ od Aljašky.

Francouzská kolonie Kanada, Nová Francie vznikla podél řeky svatého Vavřince a severně od Velkých jezer. Později získala území Velká Británie, která na něm posléze ustavila dvě kolonie: Horní (Upper Canada) a Dolní Kanadu (Lower Canada), dohromady označované jako Kanady The Canadas. Tyto zanikly v roce 1841, kdy byly sjednoceny v Sjednocenou kanadskou provincii (United Province of Canada). V roce 1867 se Kanada stala konfederací a britským dominiem, přičemž oficiálně byla označována jako Dominion of Canada, případně Canadian Confederation. S rostoucí mírou nezávislosti na Velké Británii se postupně stále častěji vypouštělo ze jména Dominion of. V roce 1982 byl přijat Canada Act, který uvádí jako jediné oficiální jméno země Canada. V témže roce došlo také k přejmenování státního svátku Dominion Day na Canada Day.

V čele Kanady stojí britská královna Alžběta II., to je tradice, která zbyla z dob, kdy byla Kanada britskou kolonií. Dnes je členem Commonwealthu (sdružení Velké Británie a jejích bývalých kolonií a dominií). Do tohoto společenství patří mimo Kanady ještě 52 dalších zemí, například Malta, Kypr, Austrálie, Nový Zéland, Indie nebo Jihoafrická republika. Královnu v zemi zastupuje generální guvernér David Johnston.

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?