V zrcadle padesáti let

Zdeněk Hanka » Blog » V zrcadle padesáti let
30.6.2016, Zdeněk Hanka

Archívy prozradí mnohé. Lze-li z nich vytěžit něco užitečného pro dnešek, pak je to dobře. Na přiložené dokumenty z mé vlastní žákovské knížky se můžeme dívat očima toho desetiletého kluka, jímž jsem tehdy byl,  anebo pohledem zralým. Víš, milá čtenářko a vážený čtenáři, kárej mne a budeš v právu.

Teď promlouvám k žákům, šeptem a jako parťák. Víte, že mě to mrzí? Opravdu. Leč, patří to do klukovské výbavy. To věc vysvětluyje, avčak neomlouvá.

Podle zápisů shledávám, že jsem byl důkladné kvítko a přiznávám, že spatřujeme pouze lehounký opar ze skutečné hutné šťávy. Zralým okem hledím-li zpět, ptám se sám sebe, proč jsem tak zatápěl svým učitelům. Odpověď neznám a vím, že to dobře nebylo. Obracím se na tebe, nezbedný žáku a také neposedná žákyně, nečiň tak. Tvá učitelka či učitel jsou dobří lidé a chov divoké třídy není snadný úkol, věru, není. Udržet vzpouzející se otěže jedním párem rukou vyžaduje celého pedagoga každou jeho buňkou.
Teď na tebe se obracím, laskavá učitelko a trpělivý učiteli. Věřte, nejde o nádoby s puklým dnem, do nichž je marno cokoli vlévat. To mraveniště v nich se ukázní, nastane čas, kdy s vděkem a tichým obdivem budou hledět na svého učitele v odrazu téhož zrcadla, k jakému se dnes obracím já. K Vašemu vlastnímu úžasu z nich mohou vyrůst osoby pozitivní, tvůrčí, laskavé, dobré.
Já sám dnes svým učitelům děkuji za to, že mi ty poznámky do žákovské knížky psali a že je dnes mohu číst. Čtu tak sám v sobě. 

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem
Jitka Kejřová - 17.11.2019 07:45
Super Zdendo, byl jsi kvitko i génius a to jsi pořád
Odesláno z IP: 2a00:ca8:a1f:b0e4:a1e9:4bf8:efee:f093