Na začátku byl houslový klíč

Zdeněk Hanka » Blog » Na začátku byl houslový klíč

24.11.2017, Zdeněk Hanka

Klíčem obecně lze otevřít vrátka, bránu nebo dveře. Někdy se přihodí, že za docela nenápadnými malými dvířky se objeví velkolepá síň. Takovou pomyslnou síní může být i myšlenka, proměněná ve skutečnost.

V době překotného zpřeházení hodnot, kdy normou se často stává hašteření místo podpory, úporný běh za něčím hmatatelným místo poklidného zastavení, anebo osočování tam, kde by stačil úsměv a podání ruky, přichází PhDr. Jiří Zapletal s obyčejným a přesto velmi potřebným nápadem. Sestavit zpěvníky pro děti. Obsah písniček by měl být prostý, příjemný a dětsky žertovný. Nápěvy písniček nechť jsou jednoduché k zapamatování i přednesu, dostupné každému, kdo chce zvolnit krok a zazpívat si s dětmi.

Třebaže peníze se valí jiným proudem, zanechávajíce jednoduché drobnosti stranou, dokázal dr. Zapletal svou myšlenku uvést do života. Právě vyšel už druhý zpěvník, nazvaný Písničky pro děti II. Podařilo se mu tak uvést mezi děti předškolního i raně školního věku radost z obyčejného společného zpívání.

Význam je mnohem hlubší, než se na první pohled zdá. Předně, je zřejmé, že nápad lze uskutečnit i tehdy, kdy okolnosti jsou nepříznivé, podobně jako lze vypěstovat květinu i když je pod mrakem. To je povzbudivé. Podstatné je zde však porozumění významnému pozitivnímu dopadu něčeho tak efemérního, jako je společné dětské zpívání, na vývoj vnitřního ladění člověka.

Velmi si vážím toho, že mě Dr. Zapletal oslovil a zeptal se mě, zda svou tvorbou mohu i já přispět do společného košíku. Samozřejmě jsem velmi rád souhlasil, tak se v Písničkách pro děti II objevily i dva mé texty.

Teď si jen přejme, aby se všechny písničky rozběhly mezi děti a rozezpívaly je.

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?