Libreto pro pantomimu aneb Od krbu ke krbu a potom do krbu

Mozaika pointovaných povídek a neobvyklé, lehkou rukou psané poezie, které autor klasifikuje jako literární jednohubky. Hanka ve své nabídce, nazvané Libreto pro pantomimu aneb Od krbu ke krbu a potom do krbu, servíruje široký záběr chutí, takže každý čtenář tu svou 'jednohubku' ve sbírce docela jistě najde.  Knížka nám rozzšíří naše obzory různými styly a žánry, povídkami uvěřitelnými, i těmi uvěřitelnými méně, básničkou tu vtipnou, tu osvěžující, celou škálou barev literatury.

 

Douška autora k Libretu pro pantomimu

Koleje běží, běží, přesně tak jak předpokládáte, pražce duní a vás to uklidňuje. Všechno je jak má být a jak předpokládáte. A přijde výhybka. Vlak se náhle řítí jinudy a vy v něm. Je to dobré zjistění nebo děsivé?

Život je zajímavý, motivující a krásný svou nepředvídatelností. Řekněme, že vás popletením jmen vyberou do kosmické lodi. Omylem vás zamknou v bance přes noc. Vaše tchýně se stala vaší nadřízenou. Vaše tchýně se stala vaší podřízenou. Vaše podřízená se stala vaší tchýní. Váš podřízený se stal vaším nadřízeným. Takové obraty jsou zábavné, když jste pasívním pozorovatelem. Těší vás, že můžete v takovém případě zavřít knížku.

Oh, pardón, na něco jsem zapomněl. Nejdříve je třeba ji otevřít...  

                                                                                                                                             

Malá ochutnávka

Postřehy čtenářů 

steicher

Závěr každé povídky představuje gól, zavěšený pokaždé na jiné místo, než čtenář očekává. Vůbec není na škodu, že povídky jsou z různých žánrových oblastí. Mají co říct. Navíc autorův smysl pro humor je korunou celému Libretu.

JitkaW

Přesně jak hned zpočátku píše sám autor - všechny chuti. Hanka přitom dokázal namíchat humor, moudrost i napětí a vytvořit velmi lahodný pokrm. Nedokážu říct, která z povídek se mi líbila nejvíc, všechny stojí za přečtení. Jsou to barevné korálky navlečené na neodolatelný náhrdelník ještě spíše než jednohubky. Jednohubky totiž mizí, sotva hosté odejdou. Náhrdelník ten zůstáva po generace. To je případ Libreta pro pantomimu a spolu s ním i všech ostatních Hankových knih. 

Pište dál.

1Verunka

Než se mi dostalo do ruky Libreto pro pantomimu, domnívala jsem se, že Hankovým živlem je pouze silný román. Teď už vím, že Hanka má smysl pro humor a pro nečekanou pointu. Pokud se vydá lechtivou pěšinou, je to vždy se vkusem a dobře dávkované. Libreto určitě stojí za přečtení, sympatická četba na dovolenou.

okolokolo

jednohubek celá mísa, všechny styly i žánry, dost dobrýýýýýýýýý!

ČTENÁŘKA ZDEŇKA HANKY/Zdeněk Hanka

O absintu jenom uvažuje. Přednost dává dílům Zdeňka Hanky

 

Povídka Třeba příště na vlnách Českého rozhlasu

Jednu z povídek z prozaického cyklu Libreto pro pantomimu aneb Od krbu ke krbu a potom do krbu, jsme někteří měli to štěstí si vyslechnout na českém rozhlasu.