Verdi nebo Smetana

Admin

Přátelé milí, protestovat se dá různě, i protest je vyjádřením myšlenky. A když se vyjádří prostřednictvím Verdiho, je v tom síla. 

Dojemným a krásným výňatkem z opery G. Verdiho Nabucco, kdy sbor zotročených Židů odvlečených po prohrané válce do Babylonu asi 590 před našim letopočtem. Opera se hrála v Římě před čtyřmi lety při příležitosti 150. výročí moderní Itálie za přítomnosti neoblíbeného Berlusconiho a starosty Říma, který v rámci projevu před zahájením opery kritizoval škrty rozpočtu na kulturu. Už před začátkem opery byl dlouhý potlesk. Italové, jak víte, milují Verdiho a jeho opery většinou znají nazpaměť a slavné árie zpívají. Opera proběhla až k nástupu zpěvu sboru, v poklidu, ale když zazněla první slova  "Oh má země, tak krásná a ztracená" bylo cítit v hledišti zvláštní napětí. Když sbor otroků dozpíval, nastal obrovský aplaus s výkřiky "Opakovat!", a rozruch neustával.V Itálii není zvykem opakovat části v průběhu opery, ale když se sál utišil, obrátil se dirigent na Berlusconiho a řekl obecenstvu:  "Jsem Ital. Cestuji po celém světě a teď se stydím za to, co se děje v mé zemi, a proto přijímám Vaši prosbu o opakování! Nejen pro vlastenecký obsah, ale při dirigování slov "Oh má krásná ztracená země" myslím na to, že když budeme takto pokračovat, zničíme kulturu, která tvoří historický základ Itálie. V tom případě bude naše země opravdu ztracena. Já, Muti, jsem mlčel po léta. Nyní bych chtěl dát této písni skutečný význam. Jsme doma v Římě, v divadle se skvělým sborem a nádherným doprovodným orchestrem. Navrhuji Vám, abyste se připojili, a budeme zpívat všichni spolu." Potom zahájil opakování písně sboru, obrátil se k publiku a dirigoval jejich zpěv. Lidé byli vidět jen tmavě, protože osvětlené bylo jen jeviště. Publikum i všichni na jevišti zpívali ve stoje. 
Nezkusíme to i u nás třeba při opeře Braniboři v Čechách " Ať žije pravda! Ať žijí práva! Ať žijí vlasti ochráncové! !!!