Návod pro život Charlie Chaplina

Admin

Příliš mnoho myslíme a příliš málo cítíme. Víc než stroje potřebujeme lidskost. Víc než chytrost potřebujeme laskavost a mírnost. Bez toho zvlčíme a ztratíme všechno. Charlie Chaplin

"Charles Spencer Chaplin je jeden z hrstky geniů našeho století. Jsem pevně přesvědčen, že s perspektivou času se ocitne v jedné řadě s Molierem, Aristofanem -- ve stejném patře s G.B.Shawem... a -- v oboru technického objevitelství -- ne tak daleko od Shakespeara, jak se na první pohled zdá. Jeho pionýrství v oboru filmové dramaturgie a režie dosud nikdo ani nezačal studovat. Kdyby z kteréhokoliv dnešního filmu kdekoliv na světě bylo možno vystřihnout tradice, symboly, výrazové a technické prostředky, jež Chaplin objevil a zavedl, zbyly by z nejskvělejších současných filmů nesmyslné cáry." - Jiří Voskovec

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe

Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, dokázal jsem poznat, že psychická bolest a utrpení je pro mne jen varováním, abych nežil proti své vlastní pravdě. Dnes vím, že se tomu říká být pravdivý.
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, pochopil jsem jak moc druhého zahanbuje když mu vnucuji svá přání, ačkoli vím, že na to není vhodná doba, ani na to není ten člověk připravený, i kdybych tím dotyčným byl já sám. Dnes vím, že se tomu říká sebeúcta.
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, přestal jsem toužit po jiném životě a dokázal vidět, že všechno kolem mně je výzvou k růstu. Dnes vím, že se tomu říká zralost.
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, pochopil jsem, že vždycky a při každé příležitosti jsem ve správný čas na správném místě a že všechno, co se děje je správné. Od té doby jsem mohl být klidný. Dnes vím, že se tomu říká vyrovnanost.
Když jsem začal milovat sám sebe, přestal jsem se okrádat o volný čas a dělat velkolepé plány do budoucna. Dnes dělám jen to, co mě baví a působí mi radost, co miluji a co potěší mé srdce, dělám to po svém a svým vlastním tempem. Dnes vím, že se tomu říká poctivost.
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, zbavil jsem se všeho, co pro mě nebylo zdravé. Jídla, lidí, věcí, situací, a především toho, co mě neustále stahovalo dolů, pryč ode mě samotného. Zpočátku jsem to nazýval zdravým egoismem. Dnes však vím, že to je sebeláska.
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, přestal jsem chtít mít vždycky pravdu. Tak jsem se méně často mýlil. Dnes vím, že se tomu říká být prostý.
Když jsem skutečně miloval sám sebe, nechtěl jsem už žít dál minulostí a starat s o svou budoucnost. Teď žiji už jen v tom okamžiku, kde se koná VŠECHNO. Tak dnes prožívám každý den a říkám tomu důkladnost.
Když jsem začal skutečně milovat sám sebe, uvědomil jsem si, že ze mě mé myšlení může dělat ubohého a chorého člověka. Když jsem však povolal na pomoc sílu svého srdce, dostal jsem rozum významného partnera. Tomu spojení říkám dnes moudrost srdce.
Nemusím se už obávat sporů, konfliktů a problémů se sebou samým a s ostatními, protože dokonce i hvězdy se spolu někdy srazí a vzniknou tak nové světy. Dnes vím, že to je život.

Charlie Chaplin, 16. dubna 1959

Jeden z nejlepších hereckých výkonů odvedl Charlie Chaplin ve svém nejpůsobivějším filmu Diktátor z roku 1940. Nezapomenutelný je zvláště jeho proslov, který je stejně jako jeho role parafrází na obraz tehdejšího diktátora. Co ale jeho proslov znamená? Totalismus je totalismus, ať je v jakémkoliv čase a pod jakoukoliv vlajkou a je třeba se proti němu postavit dřív, než se rozroste. Samotný film Diktátor má zajímavou anabázi. Chaplin ho začal psát v roce 1938, ale vzhledem k dobrým ekonomickým vztahům mezi USA a Německem se film dostal k natáčení až týden po zahájení války, v září 1939. Natáčel se 6 měsíců a byl paradoxně dokončen ve stejný čas, kdy začala okupace Francie.

Diktátor | The Great Dictator, USA 1940
První ozvučený film Charlese Chaplina 
Režie: Charles Chaplin | Scénář: Charles Chaplin | Kamera: Carl Struss, Rollie Totheroh | Hudba: Meredith Wilson
Hrají: Charles Chaplin (židovský holič / diktátor Hinkel), Jack Oakie (diktátor Napaloni), Paulette Godddardová (Hana), Reginald Gardiner, Billy Gilbert.

Příběh je od počátku zcela zjevnou parodií německého režimu a Adolfa Hitlera. Hlavní gagy jsou postaveny na záměně Adenoida Hynkela s židovským holičem z ghetta, jenž po zranění v 1. světové válce stráví 20 let v nemocnici a nedozví se tak o absurdních poměrech s šikanou obyvatel židovského ghetta, které se během doby staly. Kdo film viděl si jistě pamatuje na mnoho skvělých situací, včetně scény holení v rytmu Brahmsova Uherského tance. Samozřejmě konečná scéna proslovu a prozření je sice sama o sobě významná, i když se do schématu filmu moc nehodí. Je třeba mít na paměti, že premiéra filmu byla 15.10. 1940, kdy ještě nikdo netušil, jakou nelidskou hrůzu Hitler světu připraví.

Celý text projevu:
Lituji, ale já nechci být pánem světa. To pro mě není. Nechci ani vládnout, ani dobývat. Chtěl bych pomoci všem, židům, křesťanům, všem bez rozdílu barvy pleti. My všichni si toužíme navzájem pomáhat. Lidé jsou takoví. Žít štěstím druhých, ne jejich neštěstím. Nechceme ani nenávidět, ani pohrdat. 
Na tomto světě je místo pro každého. Půda je bohatá a může uživit každého. Cesta životem může být svobodná a krásná, ale my jsme se na ni ztratili. Chamtivost zničila naše duše. Zazdila nás do nenávisti. Uvrhla nás do neštěstí a nutila zabíjet. 
Naše vlastní rychlost nás brzdí. Mechanizace nám přinesla bídu. 
Naše znalosti z nás udělaly cyniky a hrubce. Myslíme příliš a cítíme málo. Potřebujeme spíše lidskost než pokrok. Spíše laskavost než schopnost. Bez těchto vlastností násilí zvítězí nad životem. 
Rozhlas a letadla nás měly přiblížit. Původně měly tyto vynálezy hlásat do světa lidskou dobrotu a bratrství mezi národy. Můj hlas nyní slyší miliony mužů, žen a dětí, kteří žijí v zoufalství, a jsou obětí systému, který stále uvězňuje a mučí nevinné lidi. Těm, kteří mě slyší, říkám: Nezoufejte! 
Naše dnešní neštěstí se zrodilo z chamtivosti, ze zahořklosti těch, kteří se bojí pokroku. Nenávist přejde, diktátoři zemřou a moc odebraná lidu, se lidu zase vrátí. Pokud lidstvo bude žít, svoboda nezahyne. 
Vojáci, neposlouchejte hrubce, kteří vámi pohrdají a utlačují vás, kteří vám diktují, co máte dělat, co si myslet, a co cítit. Dělají z vás zvířata a potravu pro děla. Neustupujte těmto zrůdám s mechanickým srdcem a rozumem. Vy nejste ani stroje, ani zvířata, ale lidé s láskou ve vašich srdcích a nikoliv nenávistí! Jen zrůdy nenávidí. Vojáci, nebojujte za otrokářství, bojujte za svobodu. 
Svatý Lukáš napsal: „Království božské je mezi vámi.“ Ne, v jednom z vás, ale ve všech lidech. Ve Vás! Vy, lid, máte v rukou moc vytvářet stroje, vytvářet štěstí. Máte moc učinit tento život krásný a svobodný, udělat z něj úžasné dobrodružství. Ve jménu demokracie, použijme tuto moc, spojme se! Bojujme za nový svět, který dá všem práci, budoucnost mladým, zabezpečení starým. Surovci těmito sliby získali moc. Ale oni lhali. Nesplnili žádný ze svých slibů. Diktátoři si zotročují lid. Bojujme za splnění slibů! Bojujme za osvobození světa, za zrušení bariér mezi národy, za odstranění chamtivosti, nenávisti a nesnášenlivosti. Bojujme za rozumný svět, kde nás věda a pokrok přivedou ke štěstí. 
Vojáci, ve jménu demokracie, spojme se! 

 

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?
Zdeněk Hanka - 13.6.2017 10:15

Milí tuláci a hledači mezi písmeny,

nejsou to brilantní a bezpochyby nadčasové úvahy?

Můj dík, vřelý opravdový dík s kořenem v srdci a kytkou v ruce patří paní Haničce Juričkové, která řídí tuto stránku a pečuje o ni. To díky jejímu preciznímu a technicky citlivému doteku stránka je živým organismem. Podstatnější však je, že její vidění světa, hodnotové třídění, etické úběžníky a cit pro naléhavé potřeby lidí jsou shodné s mými.  Právě o takové volání usiluji ve svých příbězích. 

Milé paní Haničce tedy patří dík nejen za vynikající vedení stránky, ale především za to, že účinně pomáhá stavět pozitivní směrovky. 

Z. H.

 

Odesláno z IP: 174.0.24.148