Začneme slovy nejpovolanějšími, tedy slovy autora.
Jak kniha vznikala? Tedy po pravdě. Původně jsem chtěl napsat obecný příběh o bezdomovci. Ostatně to ještě stále nevylučuji. Setkal jsem se s osudy velmi statečných lidí. Vážím si jich a zde zvedám ukazovák. Nikdo, věru nikdo není imunní. Nikdo si neobjednal šťastnou hvězdu, pod níž se narodí. Chtěl jsem tedy psát o pokoře. O té krylovské, o pokoře bez područí. Při stavbě celé koncepce a konstrukci příběhu jsem však znovu a znovu nacházel stavební kameny, o něž jsem zakopl já sám. Ty kameny jsem tedy nechal volně vpadnout do příběhu Davida Říhy.
Které jsou ty kameny? Předně jejich skutečný počet je v příběhu redukován. Dichtung und wahrheit . A překročení tolerovatelné hranice bortí důvěryhodnost. Některé z těch stavebních kamenů jsou možná přineseny z jiných staveb. Které jsou ty heterogenní? Na tom nezáleží. Všechny přece patří Davidu Říhovi.
Tak přece něco. Muž, který před motorem boeingu 737 strhl Říhu k zemi se ve skutečnosti jmenoval Matthew. A já mu za to stržení opravdově děkuji.
Za pozornost stojí, že v celé knize není ani jednou jméno země, kam je příběh zanesen. Podle děje nelze určit konkrétní místo, v němž se odehrává. Obloha je nakonec všude stejná.
Partitura pro srdce má svého anglického bratříčka, přeložila ji Zuzana Wilcox, PhD. pod názvem Swing for the Heart a vyšla rovněž v nakladatelství e-Reading
*Máte rádi motivační knížky typu Jak dosáhnout úspěchu, Deset rad jak zaručeně zbohatnete, Co mohu pro sebe udělat dnes, neodložím na zítra a jim podobné? Pak asi kniha Zdeňka Hanky Partitura pro srdce pro vás nebude ta pravá. Pokud už jste ale pochopili, že nic není zadarmo a že všechny dobré rady nás bez našeho vlastního přičinění stejně nikam nedovedou, pak je to naopak právě ona. Příběh uznávaného lékaře, který z výsluní padl zpět na startovní čáru, navíc s „handicapem“ věku zralého muže, vás utvrdí, s u nás stále více proklamovanou pravdou, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Navíc s přidanou hodnotou nezkrotného optimismu hlavního hrdiny. Jen nezdolná síla lásky k ženě a dceři ho motivuje a vede úskalími v nové zemi, mezi lidmi jiné mentality, od nuly, metu za metou postupně budovat odpovídající podmínky pro život své milované rodiny. A že je to cesta hodně krutá.
Strhující příběh nám nastavuje mnohé otázky, otázky dávno zapomenuté, otázky o fungování vlastní rodiny, jak by vlastně ta naše v takové zkoušce obstála. Jsme rozmazleni dobou a kdejaká i malá křivda nás vykolejí, každou nepříjemnost uraženě vykřikujeme do světa, nadáváme na poměry, na politiku, na všechny a na všechno. Přijímáme automaticky, že jdeme po vyšlapané cestě, překážku podlezeme, a když je větší, tak ji obejdeme, partnera odhodíme, děti vyměníme. Je to tak snadnější.
Partitura pro srdce nám znovu předestře, co máme někde vzadu v mozečku ještě zasuté z dětství, že rodina má držet spolu, vždy, všude a za jakýchkoliv okolností. A nejen to. Ale i to, že zlo, touhu po majetku a moci, závist a nepřejícnost, smeteme sílou lásky. K lásce můžeme přibrat, stejně jak to za každých okolností dělá hrdina knihy, ještě štěstí, protože i to je jen na nás.
A ještě jedno malé doporučení. Nebojte se knížku podsunout i dětem. Najdou v ní reálný popis, jak to chodí, když vyrazí do světa na zkušenou, uvědomí si, jak dobře je doma, jak krásně v jejich zemi, a navíc, skutečně v ní nenajdou jedinou vulgaritu a to je v současné tvorbě a v tomto žánru opravdu bílá vrána.